Kronik böbrek hastalarında hematolojik parametrelerin hasta ve böbrek progresyonu ile ilişkisi
Association with hematological parameters and progression of pati̇ent and kidney disease
- Tez No: 491947
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Dr. Hilal KAYMAZ KRONİK BÖBREK HASTALARINDA HEMATOLOJİK PARAMETRELERİN HASTA VE BÖBREK PROGRESYONU İLE İLİŞKİSİ Uzmanlık Tezi KONYA, 2018 Giriş veAmaç:Kronik böbrek hastalığı(KBH) dünya genelinde hızla artan ciddi morbidite ve mortaliteye sebep olabilen bir sağlık problemidir. Dünyada 500 milyondan fazla insanda KBH olduğu tahmin edilmektedir. KBH basit ve ucuz testlerle erken saptandığında önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir bir durumdur. Etken ne olursa olsun KBH ve SDBH gelişiminde akut ve kronik inflamasyon etkendir. Son zamanlarda nötrofil /lenfosit oranı(NLO) ve platelet /lenfosit oranı(PLO)nın, MPV, RDW, monosit /HDL oranının inflamasyon belirteci olarak kullanılabileceği düşünülmeye başlanmıştır. Bu çalışmada kronik böbrek hastalığı olanlarda KBH progresyonuna hematolojik parametrelerin (hemoglobin, nötrofil, lenfosit, monosit, platelet, RDV, MPV, NLO, PLO, monosit /HDL oranı) ve komorbiditenin etkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Sağlık Billimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Polikliniğinde KBH tanısı konulan 2000 hastadan çalışma şartlarını sağlayan 251 hasta dahil edildi. Hastaların ilk başvuru sırasındaki hemogram, biyokimya ,demografik özellikleri kaydedildi. Hastalar ortalama 24 ay takip edildi. Başlangıç ve son GFR değerleri MDRD formülüne göre hesaplandı. 2 yıllık takip sonrası progresyon ile hematolojik parametreler arasındaki ilişki incelndi. Çalışmanın analizleri SPSS 20.0 (IBM Inc., IL, Chicago, USA) paket programı ile gerçekleştirildi. Bulgular ve tartışma: Bu prospektif kohort çalışmasında toplam 251 hasta çalışmaya dahil edilmiş ve 24±2 ay takip edilmiştir. Takip sırasında 40 hastaya hemodiyaliz tedavisi başlanmış, 9 hasta ex olmuş, 3 hastaya renal transplant yapılmışve 35 hasta poliklink takiplerine devam etmediğinden çalışmadan çıkarılmıştır. Çalışma sonucunda hastalar progresyon durumun göre gruplara ayrıldığında NLO(p=0,115) nun KBH progresyonu ile ilişkisi olabileceği ancak diğer hematolojik parametrelerin (PLO(p=0,545), RDW(p=0,254), MPV(0,112), Mono/HDL (p=0,349) progresyon ile ilşkisinin olmadığı görülmüştür. Ayrıca çalışmamızda progresyonda asıl belirleyici olanın kretainin seviyesi(p= 0,001) ve proteinüri(p=
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dr. Hilal KAYMAZ ASSOCIATION WITH HEMATOLOGICAL PARAMETERS AND PROGRESSION OF PATİENT AND KIDNEY DISEASE Thesis of Specialty KONYA, 2017 Objective:Chronic kidney disease (CKD) is a health problem that can cause serious morbidity and mortality that is rapidly increasing worldwide. Over 500 million people in the world are estimated to have CKD. CKD is a condition that can be prevented or delayed when detected early by simple and inexpensive tests. Whatever the cause, it affects acute and chronic inflammation in the development of CKD and SDBD. It has recently begun to be considered that the neutrophil / lymphocyte ratio (NLO) and platelet / lymphocyte ratio (PLO), MPV, RDW, monocyte / HDL ratio can be used as indicators of inflammation. In this study, we aimed to investigate the effect of hematologic parameters (hemoglobin, neutrophil, lymphocyte, monocyte, platelet, RDV, MPV, NLO, PLO, monocyte / HDL ratio) and comorbidity on CKD progression in patients with chronic kidney disease. Methods:251 patients were included in the study who met the criteria from 2000 patients at Konya Training and Research Hospital Nephrology Policlinic. Hemogram, biochemistry, demographic characteristics of the patients were recorded at the first application. Patients were followed for a mean of 24 months. The initial and final GFR values were calculated based on the MDRD formula. After 2 years of follow-up, the relationship between progression and haematological parameters was examined. Analyzes of the study were performed with the SPSS 20.0 (IBM Inc., IL, Chicago, USA) package program. Findingsanddiscussion: In this prospective cohort study, a total of 251 patients were included in the study and followed for 24 ± 2 months. 40 patients underwent hemodialysis treatment, 9 patients died, 3 patients underwent renal transplantation, and 35 patients were excluded from the study because they did not continue with the clinic follow-ups. As a result of the study, it was observed that NLO (p = 0,115) might be related to CKD progression when the patients were separated according to the progression status but not related to other hematological parameters (PLO (p = 0.545), RDW (p = 0,254), MPV (0,112), Mono/HDL=0,349). In addition, it was determined that cretinin level (p = 0.001) and proteinuria (p =