Proliferatif, sekretuar ve hiperplazik endometrial dokuda leptin ekspresyonu
Expression of leptin in proliferative, secretory and hyperplasic endometrial tissue
- Tez No: 224508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KUŞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Patoloji, Obstetrics and Gynecology, Pathology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı proliferasyon fazı ve sekresyon fazı endometrium dokularında leptin ekspresyonu varlığını araştırmak ve ek olarak hiperplastik endometrium dokularında normale göre leptin ekspresyonu açısından fark olup olmadığını ortaya koymaktır.Gereç ve Yöntem: Hastanemizde 2002-2007 yılları arasında tanı almış 17 adet proliferasyon fazında endometrium, 23 adet sekresyon fazında endometrium ve 18 adet endometrial hiperplazi dokusu ele alındı. Bu örnekler leptin ekspresyonu açısından immünohistokimyasal boyama yöntemi ile değerlendirildi. Boyanmanın yoğunluğu ve dağılımı göz önüne alınarak endometrial bezler ve yüzey epiteli için 0: negatif, 1: minimal boyanma, 2: hafif boyanma, 3: güçlü boyanma, stroma için 0: negatif, 1: hafif boyanma, 2: güçlü boyanma olarak kabul edildi.Bulgular: Leptin ekspresyonu açısından en az boyanma erken PFE dokularında gözlendi. Boyanma derecesi orta PFE örneklerinde erken PFE tanılı örneklere oranla daha yüksek, geç PFE dokularında ise en yüksek olarak gözlendi. Boyanma derecesi erken SFE dokularında belirgin olarak düşüktü. En yüksek boyanma derecesi ise geç SFE tanılı örneklerde izlendi. Adet döngüsü sürecinde endometrial leptin ekspresyonunun erken proliferasyon fazından itibaren arttığı, geç proliferasyon fazında en yüksek dereceye çıktığı ve ovulasyon ile belirgin olarak azaldığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study was to investigate the expression of leptin in the proliferatif and secretory endometrium and in addition to reveal if there is a significant difference between hyperplastic endometrial tissue and normal endometrium tissue from the point of view of leptin expression.Materials and Methods: In our clinic, 17 diagnosed proliferation phase endometriums, 23 secretory phase endometriums and 18 endometrial hyperplastic endometrium tissues were taken up. These specimens were evaluated from the point of leptin expression by immunohystochemical painting methods. A classification is used considering the density and distribution of the paint as;For endometrial glands and surface epitelium 0:negative, 1:minimal painted, 2:lightly painted, 3: dense paintedFor stroma: 0:negative, 1:lightly painted, 2:dense paintedResults : The lowest painting from the point of view of leptin expression was seen on early proliferative phase endometrium(PPE). Middle PPE samples were painted slightly more dense and late PPE samples were painted in highest density. Painting was evidently low in early secretory phase endometrium (SPE). The highest painting rates were observed on late SPE diagnosed samples. During menstrual cyclus; endometrial leptin expression was increased from beginning early PPE, was highest in late PPE and clearly decreased with ovulation. No statistically significant difference was determined between PPE, SPE and Hyperplastic Endometrium.