Kronik obstrüktif akciğer hastalıklı olgular ile sağlıklı bireylerin inspiratuar ve ekspiratuar BT dansitometrilerinin karşılaştırılması: solunum fonksiyon testleri ile korelasyonu
Comprasion of inspiratory and expiratory respiratory function tests of chronic obstructive pulmonary disease patients versus healthy control group with CT densitometry
  1. Tez No: 224546
  2. Yazar: FAHRİ HALİT BEŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı gönüllü sağlıklı bireyler ve klinik KOAH tanılı olgularda literatürde en çok tercih edilen üç seviyeden çekilen inspiratuar ve ekspiratuar YRBT hesaplanan BT dansitometri verilerini karşılaştırmaktır. Ayrıca klinik KOAH tanılı olgularda elde edilen akciğer dansite değerleri ve amfizem indeksilerinin SFT ile korelasyonunu araştırıp hangi parametrenin SFT parametresi ile daha iyi korelasyon gösterdiğini ortaya koymaktır. Sağlıklı yirmi üç gönüllü birey ve klinik KOAH tanılı yirmi sekiz olgu solunum fonksiyon testleri incelendikten sonra YRBT incelemesine alındı. YRBT incelemesi arkus aorta, karina ve inferior pulmoner ven düzeyleri olmak üzere üç düzeyden yapıldı ve her kesit bilgisayar yardımı ile segmentasyon programı kullanılarak değerlendirildi. Her kesit için iki parametre elde edildi: ortalama akciğer dansitesi ölçüldü ve amfizem indeksi hesaplandı. Çalışmamızda sağlıklı bireyler ile klinik KOAH tanılı olguların ekspiratuar fazda ölçülen MLD değerleri ve hesaplanan Aİ değerlerinin ;inspiratuar fazda bulunan değerlere göre birbirlerinden daha anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca KOAH tanısı konulmasında pratikte kullanılan SFT parametresi FEVı /FVC ile en iyi korelasyonu ekspiratuar fazda ölçülen ortalama akciğer dansitesi ve hesaplanan amfizem indeksinin göstermekte olduğu ayrıca diğer bir SFT parametresi olan %FEVı ile de ekspiratuar fazda ölçülen ortalama akciğer dansitesi korelasyon gösterdiğini bulduk. Helyum difüzyon testlerinden amfizem varlığının ve şiddetinin en iyi fonksiyonel parametresi olan DLCO/VA ile de korelasyonu yine ekspiratuar fazda hesaplanan amfizem indeksleri göstermiştir. Çalışmamızda ekspiratuar YRBT' nin inspiratuar YRBT ye göre KOAH tanı ve takibinde daha anlamlı bulduk.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare inspiratory and expiratory CT densitometry of voluntary control group and clinically diagnosed COPD patients via HRCT with most preferred three planes preferred in the literature. Additionally to find which parameter is better correlated with PFT parameters via examining correlation of pulmonary density values of clinically diagnosed COPD patients and emphysema indexes. Healthy twenty-three volunteers and clinically diagnosed twenty-eight COPD patients had undergone pulmonary function test and HRCT. HRCT examination was taken on these three planes; arcus aorta, carina, inferior pulmonary vein and all images evaluated after processing with computer aided segmentation program. Two parameters are obtained for all slices: mean pulmonary volume estimated and emphysema index is calculated. In our study MLD values and calculated EI values of healthy control group and COPD patients showed more meaningful difference in expiratory phase than in inspiratory phase. Also, PFT parameter of FEVı /FVC value which is used to put diagnosis of COPD in practice is showed best correlation with mean lung density and estimated emphysema index. Furthermore, we found correlation in %FEVı which is another PFT parameter with mean lung density in expiratory phase. Among helium diffusion test, the best functional parameter of emphysema existence and seriousness - DLCO/VA showed correlation with emphysema index in expiratory phase. We found expiratory HRCT more meaningful than inspiratory HRCT in the diagnosis and follow up of COPD.