Diz önü ağrısı olan hastalarda alt ekstremite rotasyonel deformitelerinin araştırılması
Eveluation of lower extremity rotational deformities in patients with anterior knee pain
- Tez No: 224545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı; diz ön ağrısı etyolojisinde rol oynayabilecek yapısal faktörlerin ve bu klinik durumla ilişkilendirilen çeşitli patellofemoral dizilim göstergelerinin kronik diz ön ağrısı şikayeti olan bir hasta grubunda araştırılmasıdır.Bu amaçla 6 aydan daha uzun süreli diz ön ağrısı yakınması olan 35 hasta değerlendirildi. Çalışma için 3 grup oluşturuldu. Hastaların yakınmaları olan alt ekstremitelerinin olduğu grup Hasta grubu (Grup H), hastaların hiçbir yakınması olmadığı alt ekstremitelerinin olduğu grup Sağlam grubu (Grup S) ve tamamen sağlıklı bireylerin oluşturduğu grup ise Kontrol grubu (Grup K) olarak tanımlandı. Tüm gruplar muayene edilerek Q açısı belirlendi. Tüm gruplara bilgisayarlı tomografi (BT) çekilerek femoral anteversiyon, tibial torsiyon , sulkus açısı (0° ve 30° fleksiyonda), lateral patellar tilt açısı ve lateral patellar deplasman (0° fleksiyonda, 0° fleksiyonda kuadriseps kasılı ve 30° fleksiyonda ) ölçüldü.Q açısı, femoral anteversiyon ve tibial torsiyon ortalamaları karşılaştırıldığında Grup H ve Grup S arasında anlamlı fark bulunmazken, Grup H ve Grup K arasında anlamlı fark saptandı. Sulkus açılarında Grup H ile Grup K arasında sadece 30° fleksiyonda anlamlı fark saptandı. Tilt açılarında Grup H ile Grup K arasında sadece 0° fleksiyonda kuadriseps kasılıyken anlamlı fark vardı. Lateral patellar deplasman miktarı Grup H'da Grup K'ya göre 0º fleksiyonda ve 0º fleksiyonda kuadriseps kasılıyken farklı saptandı.Diz ön ağrısı olan hastaların değerlendirilebilmesi için ayrıntılı fizik ve radyolojik inceleme gerekir. Kronik diz önü ağrısı olan hastaların değerlendirilmesinde Q açısı, femoral anteversiyon, tibial torsiyon, sulkus açısı, lateral patellar tilt açısı ve lateral patellar deplasman gibi ölçümlerin yapılmasının, öncelikle sorunun tüm boyutlarıyla ortaya konması ve daha sonra tedavisinin yönlendirilmesi açısından yararlı olacaktır..
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of structural factors that would play a role in etiology of anterior knee pain and various patellofemoral alignment parameters related to this clinical entity, in a group of patients with chronic anterior knee pain.For this purpose, we evaluated 35 patients who were suffering from chronic anterior knee pain more than 6 months. Three groups were assigned for the study. Patients group (Group H) consisted of symptomatic lower extremities of patients while contralateral extremities formed the unaffected group (Group S). Unilateral lower extremities (selected via randomisation) of 40 volunteers formed the control group (Group K). All groups were physically examined and Q angles were measured. The lower extremity of all groups were imaged by computed tomography (CT) and femoral anteversion, tibial torsion, sulcus angle (in 0° and 30° knee flexion) and lateral patellar tilt angle-lateral patellar displacement (in 0°, 0° with quadriceps muscle contraction and 30° knee flexion) were measured.Comparison of Q angle, femoral anteversion and tibial torsion mean values; there were no significant differences found between the Group H and Group S whereas significiant differences were found between Group H and Group K. Only in 30° of flexion, mean values of sulcus angle were significantly more higher in Group H than Group K. Mean values of tilt angle were statistically significantly higher only in 0° of knee flexion with quadriceps contraction in the Group K than group H. Mean values of lateral patellar displacement were also statistically increased in 0° and 0° knee flexion with quadriceps contraction in the Group K than the Group H..Evaluation of the patient with anterior knee pain requires a comprehensive pysical and radiologic investigation. We conclude that for evaluating chronic anterior knee pain; measurements like Q angle, femoral anteversion, tibial torsion, sulcus angle, patellar tilt angle and lateral patellar displacement primarily useful for defining all aspects of the problem and planning the treatment regimen.