Düşük ve yüksek akımlı desfluran anestezisinin hemodinami ve anestezik gaz tüketimi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of low and high flow desflurane anesthesia on hemodynamic effects and anesthetic gas consumption.
  1. Tez No: 224547
  2. Yazar: GAMZE ÇUKDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL ÖZKOÇAK TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalısmamızda yüksek (4.4 L/dk) ve düsük (1 L/dk) taze gaz akımlarının desfluran anestezisinde hemodinamik stabilite ve desfluran tüketimi üzerine olan etkilerinin arastırılması amaçlandı. ASA 1-2 risk grubunda 60 hasta çalısmaya dahil edildi. Operasyondan 30 dk önce 0.05 mg/kg i.m. midazolam ile premedikasyon uygulandı. Preoksijenasyon sonrası, propofol (2 mg/kg), fentanil (1 mcg/kg) ve rokuronyum (0.6 mg/kg) ile indüksiyon yapıldı. Tüm olgularda anestezi indüksiyonu sonrası ilk 10 dk. taze gaz akımı 4.4 L/dk ve desfluran (% 4-6) ile anestezi idamesine baslandı. Randomize olarak iki gruba ayrılan olgulardan Grup N'de anestezi idamesinde taze gaz akımı 4.4 L/dk, Grup D'de ise 10. dakikadan sonra akım hızı 1 L/dk'ya indirildi ve desfluran (% 4-6) ile anestezi idamesine devam edildi. Kalp atım hızı (KAH), ortalama arteriyel basınç (OAB), periferik O2 satürasyonu (SpO2), inspiratuar desfluran konsantrasyonu (FiDes), ekspiratuar desfluran konsantrasyonu (ETDes), inspiratuar O2 konsantrasyonu (FiO2), ekspiratuar O2 konsantrasyonu (ETO2), inspiratuar N2O konsantrasyonu (FiN2O), ekspiratuar N2O konsantrasyonu (ETN2O), havayolu plato basıncı (Pplato), solunum sonu karbondioksit konsantrasyon (ETCO2) ölçümleri entübasyon sonrası 0., 2., 5., 7., 10. dakikalarda ve sonrasında 5'er dk arayla ve 60. dakikadan sonra 15 dk arayla kaydedildi. Operasyon bitiminde desfluran, N2O veO2'nin toplam tüketim miktarları anestezi cihazından ölçülerek, ayrıca tüketilen fentanil miktarları da kaydedildi. KAH, OAB, FiDes, ETDes, ETCO2,Pplato degerleri ve fentanil tüketimi açısından gruplar arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effects of high (4.4 L/min.) and low (1 L/min.) fresh gas flows on hemodynamic stability and desflurane consumption in desflurane anesthesia. Sixty patients in the group ASA I-II were included to the study. 0.05 mg/kg midazolam was administered intramuscularly 30 minutes before operation as premedication. Following preoxygenisation, the induction was performed with propofol (2mg/kg), fentanyl (1mcg/kg) and rocuronium (0.6 mg/kg). After the induction of anesthesia, during the first 10 minutes, 4.4 L/min. fresh gas flow was applied and desflurane (4-6%) was delivered as maintenance. Patients were randomized into two groups as follows; in group N, the fresh gas flow was maintained as 4.4 L/min., and in group D, the flow rate was reduced to 1 L/min. following 10 minutes. The desflurane (4- 6%) was applied as maintenance in both groups. Heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), peripheral O2 saturation (SPO2), inspiratory desflurane concentration (FiDes), expiratory desflurane concentration (ETDes), inspiratory O2 concentration (FiO2), expiratory O2 concentration (ETO2), inspiratory N2O concentration (FiN2O), expiratory N2O concentration (ETN2O), peak airway pressure (Pplateau), end-tidal CO2 concentrations (ETCO2) were measured and recorded at 0.,2.,5.,7. and 10.minutes after intubations and measurements were repeated with 5 minutes intervals till 60 minutes and 15 minutes intervals later on. At the end of the operation the total amount of desflurane, N2O and O2 were recorded from anesthesia device and the fentanyl amount was also determined. There were no statistically significant difference between groups, in terms of HR, MAP, FiDes, ETDes, ETCO2, Pplateau and total fentanyl consumption.