Ultrasonografide endometrioma teşhis edilen hastalarda kist boyutu ile ovaryen rezervin ilişkisi ve ?sınırda erkek faktör infertilitesi? tespit edilmiş olan erkek hastaların eşleri ile karşılaştırılması
Evaluation of the relation between cyst dimension and ovarian reserve in ultrasonographically diagnosed endometrioma patients and comparison with the women having husbands with the diagnosis of ?borderline male factor infertility?
- Tez No: 224548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ BAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Endometriozis, infertil popülasyonda prevalansı yüksek bir jinekolojik hastalıktır. Endometriozisin overde kistik görüntüsü endometrioma olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalarda özellikle overde endometrioma kisti oluştuğunda ultrasonografi tanı koymayı kolaylaştırmaktadır. Fertilite söz konusu olduğunda, endometrioma kistinin ve de tedavi amaçlı yapılan cerrahi girişimin over rezervini azaltabileceği çeşitli çalışmalarda belirtilmiştir. Bu çalışmada endometrioma teşhis edilen hastalarda kist boyutu ile over rezervinin ilişkisini incelemeyi amaçladık.Çalışmaya, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda endometrioma tanısı alan 35 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak, hastanemiz İnfertilite Polikliniğine başvuran ve eşinde ?sınırda erkek faktör infertilitesi? tespit edilmiş olan ve benzer demografik özelliklere sahip olan 35 kadın hasta alındı. Hastaların over rezervi klomifen sitrat testi ile değerlendirildi.Endometrioma grubunda ortalama kist çapı 33,65 ± 17,08 milimetre idi. Gruplar arasında, 3.gün folliküler stimüle edici hormon ve 3.gün östradiol değerleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi. Hastaların hormon değerleri normal ve anormal değerler olarak gruplara ayrıldığında da anlamlı farklılık gözlenmedi. Ayrıca, kist boyutu ile klomifen sitrat testi sonuçları arasında korelasyon izlenmedi. Gruplar arasında klomifen sitrat testi sonrasında bakılan 10.gün folliküler stimüle edici hormon değerleri karşılaştırıldığında, sınırda anlamlı ilişki tespit edildi.Çalışmamızda klomifen sitrat testi sonucunda endometrioma hastalarının over rezervi, kontrol grubuna göre daha düşük bulundu. Daha geniş çalışma gruplarında daha anlamlı farklar elde edilebilir ise bir sonraki basamak olarak belki de endometrioma kisti boyutu ile over rezervi arasında daha sağlam bir ilişki kurulabilecektir.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is a gynecologic disease which has high prevalence among infertile population. Cystic appearance of endometriosis in ovary named as endometrioma. Ultrasonography makes diagnosis easy in these patients especially if ovary has endometrioma cyst. If we concern fertility, both presence of endometrioma cyst and surgery for treatment have diminishing effect on ovarian reserve which is published in several articles. In this study, we aimed to evaluate relationship between cyst dimension and ovarian reserve in endometrioma patients.Thirty-five patients who had diagnosis of endometrioma in Zonguldak Karaelmas University, Department of Obstetrics and Gynecology were included in this study. As the control group 35 patients having husbands with the diagnosis of ?borderline male factor infertility? and similar demographic characteristics were selected from Infertility Clinic of the same hospital. Ovarian reserve of the patients was evaluated with the clomiphene citrate challenge test.Mean cyst diameter was 33,65 ± 17,08 milimeters in the endometrioma group. No significant difference was determined between day 3 follicle stimulating hormone and day 3 estradiol values of the two groups. There was also no significant difference when the hormone values were categorized as normal and abnormal. Moreover, no correlation detected between endometrioma cyst diameter and results of the clomiphene citrate test. When groups compared with the day 10 follicle stimulating hormone values obtained after clomiphene citrate test, borderline significant values obtained.This study demonstrated that endometrioma patients have lesser ovarian reserve than control patients. If statistically significant results can be achieved in larger study groups, more precise comparisons can be done between ovarian reserve and diameter of endometrioma.