Mesane tümörü tanaısında üç boyutlu sanal sistoskopinin yeri
Importance of three dimensional cystoscopy in bladder tumor detection
- Tez No: 224549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. L. OKTAY ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Eylül 2006- Eylül 2007 tarihleri arasında üroloji polikliniğine başvuran mesane tümörü öntanısı ile konvansiyonel sistoskopi planlanan ve daha önce mesane tümörü tanısı almış konvansiyonel sistoskopisi yapılıp rezeksiyonu gerçekleştirilmiş rutin takip sistoskopi planlanmış toplam 30 olguda Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı Bilgisayarlı Tomografi ünitesinde spiral BT ile sanal sistoskopik inceleme yapılmıştır.Bulgular konvansiyonel sistoskopi bulguları ile karşılaştırılmıştır. Sanal sistoskopik görüntüler oluşturmak amacı ile Mesane kateterizasyonu sonrası olguların tolere edebilecekleri miktarda oda havası ile mesanenin şişirilmesini takiben Spiral BT ?Philips CT Secura? (Philips Medical System, Netherland) ile incelenmiştir. İnceleme pilot görüntülerde mesane lokalize edildikten sonra bu alan 3 mm kesit kalınlığı, 120 kV ve 100 mA ile supin pozisyonda, 1,5 pitch değeri ile yapılmıştır. Elde edilen aksiyal görüntülerden ?Easy Vision 5.0? yazılımı kullanılarak endoluminal üç boyutlu görüntüler elde edilmiştir.Sanal sistoskopik incelemede; 12 olguda tümöral görünüm saptanmadı. Kalan 18 olguda toplam 31 adet tümoral lezyon (soliter=13, multisentrik=5) tespit edildi. Konvansiyonel sistoskopide ise 14 olguda tümöral kitle saptanmazken 16 olguda toplam 29 adet tümöral lezyon (soliter=11, multisentrik=5) saptandı. Mesane tümörlerinin saptanmasında sanal sistoskopi incelemesinin, duyarlılık, özgüllük, pozitif kestirim gücü ve negatif kestirim gücü değerleri sırası ile; %93.75, %78.5, %83.3, 91.6 tespit edildi. Kanımızca, sanal sistoskopi 2B axial görüntüler ile birlikte kullanıldığında başarıyla uygulanabilen noninvaziv bir yöntemdir. Bunun yanında bu yöntem tanı ve takip amacının ötesine geçemez. Patolojik örnekleme ve tedavi için konvansiyonel sistoskopi kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
Among the patients that resorted to urology outpatients from September 2006 and September 2007, a group of 30 cases -consisting of those who were prediagnosed with bladder tumour and were waiting to undergo conventional cystoscopy, and, who had been previously diagnosed with bladder tumour and had already been applied bladder resection- underwent virtual cystoscopic examination via spiral CT in Zonguldak Karaelmas University Faculty of Medicine Radiodiagnostics Department Computerized Tomography unit.The findings were compared with that of obtained with conventional cystoscopy. After inflating bladder with room air to an extent tolerable for the patient, examination was performed by using Spiral CT ?Philips CT Secura ?(Philips Medical System, Nederland). After localizing bladder in pilot images, the area was throughly examined with 3 mm cross-section width, 120 kV and 100 mAs in supine position using 1.5 pitch value. Endoluminal three dimensional images were formed from the axial images obtained, using ??Easy Vision 5.0?? software for digital processing.In virtual cystoscopic examination tumoral appearance is detected in 12 cases. Totally 31 tumoral lesions in the rest 18 cases (solitary lesion in 13 cases, multicenteric lesion in 5 cases) are detected. No tumoral mass is detected in 14 cases whereas totally 29 tumoral lesions (solitary lesion in 11 cases, multicenteric lesion in 5 cases ) in 16 cases are detected in conventional cystoscopy. Virtual cystoscopic examination sensitivity, specifivity, positive and negative predictive values in bladder tumors detection are %93.75, %78.5, %83.3, %91.6 respectively. Our opinion is that virtual cystoscopy is a non-invasive method which can be applied succesfully when used together with 2D axial images. In addition this method cannot be said to be convenient for purposes other than diagnosis and follow-up. Conventional cystoscopy are unavoidable for treatment and pathological sampling.