980-nm diyot lazer ile oluşturulan deneysel spinal kord travması modelinde n-asetil sistein ve vitamin E'nin nöroprotektif etkisi the neuroprotective effect of N- acetyl cisteine (NAS) and Vitamin E (E) on experimental spinal cord injury caused by experimental 980- nm diode laser had been investigated
- Tez No: 224554
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada deneysel 980-nm diyot lazer ile oluşturulan deneysel omurilik yaralanmasında Vitamin E (E) ve N- asetil sistein (NAS)' ın nöroprotektif etkisi araştırılmıştır.Toplam 6 grup ve her grupta 6 adet wistar albino cinsi rat kullanıldı. Kontrol grubundaki ratlara herhangi bir travma ve medikasyon uygulanmadı, laminektomi grubundaki ratlara sadece laminektomi yapıldı herhangi bir travma ve medikasyon uygulanmamıştır, lazer grubuna laminektomi sonrası 980-nm diyot lazer 10j(jule) 2 sn uygulanarak omurilik travması oluşturuldu. NAS grubuna lazer travmavasından 1 saat sonra 100mg/kg intraperitoneal NAS ve E grubuna 30mg/kg intraperitoneal E verildi. NAS + E grubuna ise lazer sonrası aynı dozlarda E + NAS verildi. 5. günde ratlar sakrifiye edilerek nörolojik, biyokimyasal ( Malondialdehit (MDA) ve Total Antioksidan Status (TAS) ) ve histopatolojik sonuçlar değerlendirildi.Histopatolojik değerlendirmede gruplar arasında kontrol grubu hariç anlamlı fark tespit edilmedi. Nörolojik muayene sonuçları değerlendirildiğinde tedavi grubunda E ve NAS ayrı ayrı verilerek tedavi edilen gruplarda travma grubuna göre 5.günde ratların nörolojik muayene performanslarında anlamlı artış tespit edildi. Kombine tedavi ile anlamlı fark tespit edilemedi. Bu sonuçlardan da anlaşılacağı gibi E ve NAS ayrı ayrı verildiğinde klinik nörolojik muayene skorlarını önemli ölçüde arttı. Bu da bize fonksiyonel ve klinik iyileşmenin olduğunu göstermiştir. Biyokimyasal sonuçların değerlendirilmesinde Kontrol ve laminktomi grubu karşılaştırıldığında MDA (nmol/gr-doku) değerleri istatistiksel olarak anlamlı farklı bulunmuştur (p:0.016). Bu farklılık laminektomi ile oluşturulan ve patolojik olarakta gösterilen ödem sonucu geliştiği düşünülmüştür. Lazer grubu, tedavi grupları ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Bu biyokimyasal sonuçların E ve NAS' ın tedavi dozu, veriliş süresi ve ratların sakrifiye edilme zamanı ile ilgili olabileceği düşünülmüştür.Sonuç olarak NAS ve E ayrı ayrı kullanıldığında spinal kord travmalarında klinik nörolojik iyileşme sağlamıştır. Yapılacak klinik çalışmalar neticesinde gelecekte bu tedavilerin uygulanması mümkün olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, the neuroprotective effect of N- acetyl cisteine (NAS) and Vitamin E (E) on experimental spinal cord injury caused by experimental 980- nm diode laser had been investigated.There were 6 rat groups, each of these groups consists of 6 wistar albino rats. No medical treatment and trauma had been applied to these rats in the control group, where as only laminectomy had been applied to the rats in the laminectomy group. After laminectomy the rats in the laser group had been applied to 980- nm diode laser (10 joule) for 2 seconds to cause spinal cord injury. One hour later after the laser trauma, 100mg/kg intraperitoneal NAS was given to NAS group and 30mg/kg intraperitoneal E was given to the rats in the E group. The rats in the E + NAS group were applied to the above doses E + NAS. The animals were sacrificed at the posttraumatic 5th day. Neurological, biochemical (malondialdehide (MDA), total antioxidant status (TAS)), histopathological evaluations were done.Based on the histopatological evaluation, no significant difference among each groups except the control group was noticed. In evoluation of neurological examination results, the treatment groups treated with E and NAS separately, it was observed that the neurologic examination performances at the 5th day has significantly rised according to trauma group. No significant difference was noticied by using the combination treatment. The results reveal that when applying E and NAS separately, the clinic neurological examination scores significantly had increased. It was pointed that functional and clinical improvements had been occured. In evaluation of biochemical results; when the control group and laminectomy group compared difference at the MDA (nmol/gr-tissue) values determined sicnificant statically ( p:0.016). We thought that, this difference have been occurs because of aedema after laminectomy. This aedema had been verified pathologically. When the control group is compared with the laser and the treatment group, no significant difference had been noticed. When the laser group was compared with the treatment groups, no significant difference had been noticed. These biochemical results reveal that E and NAS? s treatment dose, applying time and rats sacrification time had been tought to be corallated.As a conclusion, the application of E and NAS separately in spinal cord injury clinical neurologic treatment had been observed. These treatments may tought to be used in the future after clinical investigations.