Hipovolemide izofluran ve sevofluranın hemodinami üzerine etkilerinin karşılaştırılması
In hypovolemia , the comparison of isoflurane and sevoflurane's effect on hemodynamia
- Tez No: 224558
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN FİDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sevofluran ve izofluran anestezisinin hipovolemi durumunda Minimum Alveolar Konsantrasyon (MAK) değerleri ve hemodinamik parametrelerinin karşılaştırılmasıdır.Gereç ve yöntem: Bu çalışmada yaşları 6 ile 9 ay arasında değişen 16 adet erkek Yeni Zelanda tipi tavşan kullanıldı. Sevofluran (n=8) ve izofluran (n=8) grubu olmak üzere iki grup oluşturuldu. Çalışma yapılacak ajanla anestezi indüksiyonu yapıldı. Tavşan direkt laringoskopi sonrası entübe edildi ve sürücü gaz olarak 2 l/dk Oksijenin kullanıldığı vaporizatöre bağlandı. Bazal MAK değerleri saptandı. Tavşanda 1 MAK değerine ulaşılıp hareketsizlik gözlendikten sonra, sol femoral arterden invaziv arter monitorizasyonu, sağ femoral venden santral venöz basınç monitörizasyonu yapıldı. 15 dakika sonra tavşanın bazal santral venöz basınç, arteriyel basınç, kalp hızı ve solunum sayısı kaydedildi. Hipovolemi oluşturmak için santral ven kateterinden 30 dakikada 15 ml/kg kan aspire edildi. Hipovolemi oluşturulduktan 30 dakika sonra sonra hipovolemideki MAK değeri kaydedildi. Tavşanın hipovolemideki santral venöz basınç, arteriyel basınç, kalp hızı ve solunum sayısı kaydedilerek çalışma sonlandırıldı.Bulgular: Bazal ve hipovolemik dönemlerde gruplar arası SVB, sistolik ve diyastolik kan basınçları, kalp hızı ve solunum sayısı açısından fark görülmedi. İki grup arasındaki bazal MAK değerleri anlamlı derecede farklı idi. Gruplardaki hipovolemik dönem ile bazal MAK değerlerinin değişim oranları iki grup arasında anlamlı derecede farklıydı.Sonuç:. Bu çalışmada eşdeğer anestezi düzeyi sağlayan bir MAK konsantrasyonlarında izofluran ve sevofluranın hemodinamik paremetreleri benzer şekilde etkilemektedir. Hipovolemik durumda sevofluranın MAK değerinin izofluranın MAK değerine göre daha fazla düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare the effect of sevoflurane and isoflurane anaesthesia on Minimum Alveolar Concentration (MAC) values and hemodynamic parameters in hypovolemia.Materials and Methods: In this study 16 male New Zealand rabbits aged between 6 and 9 months were used. Two groups consisting sevoflurane (n=8) and isoflurane (n=8) have been constituled. Induction anesthesia was done by the agendthat was used in the study. The rabbit has been intubated after direct laryngoscopy and connected to vaporisator used 2 l/min Oxygen. Basic MAC values have been determined. After 1 MAC values was reached and observed rabbit immobility; both of invasive arterial monitorisation from left femoral artery and central vein pressure monitorisation from right femoral vein have been applied. After 15 minutes basic central vein pressure, arterial pressure, heart rate and respiration rate have been recorded. 15 ml/kg blood has been taken from central vein catheter in 30 minutes for forming hypovolemia. After 30 minutes hypovolemia have been formed MAC values were recorded. Central vein pressure, arterial pressure, heart rate and respiration rate of rabbit in hypovolemia have been recorded and the study was completed.Results: Between two groups on central vein pressure, arterial pressure, heart rate and respiration rate have been seen no significant difference in both basal and hypovolemic periods. There was a great differnce between two groups in respect of basal MAC values.Conclusion, In this study, we have found out that isoflurane and sevoflurane?s anaesthesic effect on hemodynamic parameters similar at one MAC consentrations for equal anaesthesic. In hypovolemia, the MAC values of sevoflurane has been decreased more than MAC values of isoflurane.