Acil servise hipovolemi ve prerenal akut böbrek yetmezliği ile başvuran hastalarda sıvıya cevabın izlenmesinde perfüzyon indeksi ve vena cava inferior kollapsing indeksi'nin takibi
Follow-up of the perfusion index and vena cava inferior collapsing index in monitoring the fluid response in patients applied to the emergency service with hypovolemia and prerenal acute renal failure
  1. Tez No: 703800
  2. Yazar: NİHAL KOÇ GÜDÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Hipovolemi ve prerenal akut böbrek yetmezliği bulguları ile hastaların acil servise başvuruları fazladır. Bu hastalarda sıvı açığının yerine konulması tedavinin en önemli ayağıdır. Bu nedenle hastaların sıvı hacminin değerlendirilmesi ve uygun şekilde yönetimi önemlidir. Amacımız hipovolemi bulguları ile gelen ve prerenal akut böbrek yetmezliği düşünülen hastalarda sıvı açığının bulunması, volüm durumunun değerlendirilmesi ve sıvı tedavisine yanıtın izlenmesi için Vena Cava İnferior kollapsing indeksi ve Perfüzyon İndeksi'ndeki değişimi gözlemlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya daha önceki aylarda acil servise prerenal akut böbrek yetmezliği ve hipovolemi ile olan müracat sayıları göz önüne alınarak 104 hasta dahil edilmiştir. Hipovolemi bulguları (huzursuzluk, mukoz membranlarda kuruluk, oligüri, deri soğuk-soluk, periferik siyanoz, azalmış cilt turgoru, kapiller dolum zamanı uzaması) olan, prerenal akut böbrek yetmezliği bulunan (idrar miktarında azalma, glomerüler filtrasyon hızında azalma, kan üre azotu ve kreatinde yükselme ve kan üre azotu/kreatin>20 olan, fraksiyone sodyum ekskresyonu 500 mOsm olan, idrar sodyum
Özet (Çeviri)
Aim: Patients with symptoms of hypovolemia and prerenal acute renal failure are more likely to apply to the emergency service. Replacing the fluid deficit in these patients is the most significant pillar of the treatment. Thus, it is important to evaluate patients' fluid volume of and manage them appropriately. We aim to observe the change in the Vena Cava Inferior Collapsing Index and Perfusion Index in order to find the fluid deficit, evaluate the volume status and monitor the response to fluid therapy in patients who present with hypovolemia symptoms and are thought to have prerenal acute renal failure. Materials and Methods: 104 patients were included in the study, considering the number of applications to the emergency service with prerenal acute renal failure and hypovolemia in the previous months. Informed voluntary consent was obtained from patients with symptoms of hypovolemia (anxiety, dry mucous membranes, oliguria, cold-pale skin, peripheral cyanosis, poor skin turgor, delayed capillary refill time) and prerenal acute renal failure (decreased urine volume, decreased glomerular filtration rate, increased blood urea nitrogen and creatinine, and blood urea nitrogen/creatinine>20, fractionated sodium excretion 500 mOsm, urine sodium