Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında huzursuz bacak sendromu sıklığı ve uyku kalitesine etkisi
The prevalance of restless legs syndrome and its effects on sleep quality in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 224559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇÖLBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ:Bu çalışmada Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniğine başvuran ardışık 100 tip 2 diyabetli hastada Huzursuz Bacak Sendromu sıklığı araştırıldı ve bu hastalarda uyku kalitesi ile uyku bozukluklarına Huzursuz Bacak Sendromunun etkisi incelendi.GEREÇ VE YÖNTEM:Çalışmaya 22 HBS'li (yaş ortalaması 55,2 ± 6,8 yıl, 6'sı erkek) ve 28 HBS saptanmayan tip 2 DM'li (yaş ortalaması 51,6 ± 7,0 yıl, 20'si erkek) hasta dahil edildi. Hastaların metabolik parametreleri için kan ve idrar örnekleri alındı. Ayrıca antropometrik ölçümleri yapıldı. Diyabetin kronik komplikasyonları araştırıldı. Uyku kalitesini değerlendirmek amacıyla aynı hekim tarafından Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) anketi uygulandı ve hastalar uyku laboratuarında bir gece yatırılarak polisomnografik kayıtları yapıldı.BULGULAR:Çalışmaya alınan 50 Tip 2 diyabetli hastanın (24 kadın, 26 erkek) yaş ortalaması 53.2±7.0 yıl, ortalama diyabet süresi 11.4±6.3 yıl, ortalama beden kitle indeksleri (BKİ) 29.7±5.1 kg/m2 olarak tespit edildi. Gruplar yaş, diyabet süresi, hipertansiyon, hiperlipidemi, BKİ açısından benzerdi. Tip 2 DM'li 100 hastanın 25'inde (%25) HBS saptandı. Huzursuz bacak sendromu kadın cinsiyette anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0.002). Huzursuz Bacak Sendromu olan ve olmayan hasta gruplarının laboratuar ve metabolik parametreleri karşılaştırıldığında, HBS olanlarda hemoglobin değeri normal değer aralığında ancak HBS olmayanlara göre daha düşük bulundu (p=0.017). Diğer parametreler açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Hastaların DM'un kronik komplikasyonları taraması sonucunda diyabetik retinopati ve nöropatili hasta sayısı HBS olan grupta istatiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek tespit edildi (p=0.019, p=0.002). Hastaların son bir aylık subjektif uyku kalitesi PUKİ anketi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE:In the present study, the frequency of RLS was investigated in 100 consecutive diabetic patients from outpatients clinics of Kocatepe University Hospital and contribution of this syndrome to the sleep quality and sleep disorders was also examined.METHODS:Overall, 22 patients with RLS (mean age was 55,2 ± 6,8 years, 6 of them were male) and 28 patients without RLS (mean age was 51,6 ± 7,0 years, 20 of them were male) admitted to the study. Blood and urine specimens was taken to evaluate the metabolic status of all patients. Besides, antropometric parameters were measured. The chronic complications of diabetes were evaluated. Sleep quality was assessed by the same physician using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and nighttime polysomnographic recordings were done.RESULTS:The mean age of the study group (24 female, 26 male) was 53.2±7.0 years, mean duration of diabetes was 11.4±6.3 years, and mean body mass index (BMI) was 29.7±5.1 kg/m2. Diabetic patients with and without RLS were similar with regards to age, duration of diabetes, hypertension, hyperlipidemia, and BMI. RLS was determined in 25% of the patients with type II DM. Woman were significantly more prevalant in RLS group (p=0.002). Laboratory and metabolic parameters were compared in patients with and without RLS. Hemoglobin levels were in normal range but significantly lower in patients with RLS (p=0.017). No significant differences were observed for other parameters. In RLS group, the patients with diabetic retinopathy and neuropathy were significantly higher in number (p=0.019, p=0.002). Subjective sleep quality for one month was assessed with Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) questionnaire.