Ailevi akdeniz ateşi hastalarının depresif duygudurumlarının ve hayat kalitelerinin değerlendirilmesi
An examination of mood and quality of life in familial mediterranean fever patients
- Tez No: 224581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi ülkemizde sık rastlanan bir hastalıktır. Emosyonel ve fiziksel streslerin AAA'den atakları tetiklendiğini ve/veya atakların kontrolünü güçleştirdiği bilinmektedir. Ancak depresyon ile AAA ilişkisi bugüne kadar araştırılmamış, AAA'nin kişilerin hayat kalitesi üzerine olan etkisi yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmamızda AAA olan hastalarda duygudurumlarının ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza AAA tanısı almış 90 hasta ve hiçbir kronik hastalığı olmayan 67 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Bu kişilere depresyon ve anksiyete yönünden riski belirlemek amaçlı, 21 soruluk BDE, 14 soruluk HAD ve 11 ana soruluk KF-36 yaşam standartları değerlendirme ölçeği testleri uygulanmıştır. Bulguların analizinde, sağlıklı kontrol grubuna göre, AAA hastalarının daha fazla depresif ve anksiyete gibi psikiyatrik bulgulara sahip olduğu ve KF-36 ölçeğine göre yaşam kalitelerinin daha olumsuz yönde etkilendiği görülmüştür. Alt grup incelemelerinde, kolşisine dirençli hastalarda bahsedilen hayat kalite ve depresyon ölçeklerinin belirgin olarak bozuk olduğu, tedavi ile atakları kontrol altında olan kişilerde ise bu ölçeklerin sağlıklı kontrollere göre kıyas edilebilir düzeylerde olduğu saptanmıştır.Sonuç olarak, bu çalışmamızda kolşisin dirençli olan AAA olgularında depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklara eğilim olduğunu, bu hastaların hayat kalitelerinin daha düşük olduğunu gösterdik. Efektif kolşisin tedavisi, muhtemelen inflamatuvar kaskadı da baskılayarak, bu olumsuz bulguları normalleştirmektedir. Bizim bulgularımız, kolşisin dirençli AAA hastalarına komorbidite olarak depresyonun eşlik edebileceğini, bu hastalarda profesyonel bir yardım amacı ile psikiyatri konsültasyonunun faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Familal Mediterranean Fever (FMF) is a common disease in Turkey. FMF attacks are known to be triggered and/or made difficult to control by emotional and physical stresses. However, its relations with depression have not yet been studied, and its effects on people?s quality of life not adequately examined. This study aims to assess the moods and quality of life of FMF patients. A total of 90 patients diagnosed with FMF and 67 individuals with no chronic diseases participated in the study. In order to determine the risk of depression and anxiety, these individuals were asked to complete the following life standards assessment scales: the BDE containing 21 items, HAD containing 14 items and KF-36 containing 11 main items. The analysis of data showed that, when compared to the healthy control group, FMF patients displayed a bigger number of psychiatric findings such as depression and anxiety. Also, the KF-36 revealed that the life quality of FMF patients was adversely affected. The sub-group examinations showed that the life quality and depression results of colchicine-resistant patients were significantly bad, and those whose attacks could be controlled with treatment had results comparable to those of healthy control individuals.In sum, the study has shown that FMF patients with colchicine resistance have a tendency for psychiatric disorders such as depression and anxiety, and have a lower life quality. An effective treatment with colchicine normalizes these negative findings, probably by inhibiting the inflammatory cascade. Our findings suggest that depression may be a comorbidity of colchicine-resistance and that professional help in the form of psychiatric consultation may be useful in these patients.