İnflamatuvar barsak hastalığı ile polinöropati birlikteliğinin araştırılması
Association of inflammatory bowel diseases and peripheral polyneuropathy
- Tez No: 224595
 - Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TANRIDAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Nöroloji, Neurology
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 41
Özet
İnflamatuar barsak hastalıkları kronik, tekrarlayan ve patogenezi tam olarak bilinmeyen bir grup hastalıkdır. Polinöropati en sık görülen nörolojik ekstaintestinal manifestasyonlardandır. Bu çalışmada polinöropati ile inflamatuvar barsak hastalığının birlikteliğini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya Gastroenteroloji kliniği tarafından takip edilen 15- 60 yaşları arasında, inflamatuvar barsak hastalığı dışında sistemik bir hastalığı olmayan, B12 vitamin eksikliği bulunmayan ve metranidazol kullanmayan 40 hasta ( 20 ülseratif kolit, 20 crohn hastalığı ) ve kontol grubu olarak yaş, kilo, boy ortalaması, cinsiyet dağılımı uyumlu olan 24 sağlıklı olgu alındı.Crohn, Ülseratif kolit ve Kontrol gruplarının Sağ N.Medianus motor distal latans ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,0001). Crohn, Ülseratif kolit ve Kontrol gruplarının Sağ N.Medianus F Yanıtı ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,001). Crohn, Ülseratif kolit ve Kontrol gruplarının sağ N.ulnaris motor ileti hızı ortalamaları arasında istatistiksel farklılık gözlenmiştir (p=0,009). Crohn, Ülseratif kolit ve Kontrol gruplarının sağ N.ulnaris motor proksimal ileti hızı ortalamaları arasında istatistiksel farklılık gözlenmiştir (p=0,0001). Crohn, Ülseratif kolit ve Kontrol gruplarının Sağ N.Tibialis motor ileti hızı ortalamaları arasında istatistiksel farklılık gözlenmiştir (p=0,034). Crohn, Ülseratif kolit ve Kontrol gruplarının Sağ N.Peroneal motor distal amplitüd ortalamaları arasında istatistiksel farklılık gözlenmiştir (p=0,038). Crohn, Ülseratif kolit ve Kontrol gruplarının sağ N.Medianus duysal amplitüd ortalamaları arasında istatistiksel farklılık gözlenmiştir (p=0,009). Crohn, Ülseratif kolit ve Kontrol gruplarının sağ N.Medianus duysal ileti hızı ortalamaları arasında istatistiksel farklılık gözlenmiştir (p=0,0001). Crohn, Ülseratif kolit ve Kontrol gruplarının sağ N.Ulnaris duysal ileti hızı ortalamaları arasında istatistiksel farklılık gözlenmiştir (p=0,0001). Crohn, Ülseratif kolit ve Kontrol gruplarının Sağ N.Suralis duysal amplitüd ortalamaları arasında istatistiksel farklılık gözlenmiştir (p=0,023). Crohn, Ülseratif kolit ve Kontrol gruplarının Sağ N.Suralis duysal ileti hızı ortalamaları arasında istatistiksel farklılık gözlenmiştir (p=0,003). Crohn, Ülseratif kolit ve Kontrol gruplarının Sol N.Suralis duysal ileti hızı ortalamaları arasında istatistiksel farklılık gözlenmiştir (p=0,021).Klinik olarak şikayeti olmayan hastalarda da elektromiyografik inceleme ile polinöropati bulguları tespit edilmektedir. Polinöropati demiyelinizan veya aksonal karakterde ya da ikisi bir arada olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel diseases (IBD) are chronic, recurrent disorders involving multiple systems. Polyneuropathy is the most common neurological manifestation. The aim of this study was to investigate the association of polyneuropathy and IBD in patients with intestinal complications.We studied 40 patients with IBD (20 ulcerative colitis, 20 Crohn?s disease) and 24 healthy subjects. The patients had no clinical sign and symptom of polyneuropathy. They had normal serum levels of vitamin B12 and they were not using metronidazole.The mean distal motor latencies, conduction velocities and F wave minimum latencies of the right median nerve were significantly found abnormal in the patient group comparing with healthy subjects. There was significant difference in motor conduction velocity of the right tibial nerve between patients and controls. Significant differences were found in distal compound muscle action potential (CMAP) amplitude of the right peroneal nerve between patient and control groups. Sensory nerve action potential amplitudes and conduction velocities of the right median, ulnar and sural nerves were significantly lower in the patients.Polyneuropathy is a manifestation of inflammatory bowel disease and the pathogenesis is probably autoimmune. Some findings consistent with polyneuropathy can be only observed on electrophysiological evaluation. Neuropathy can be either demyelinating, axonal or mixed type.