Santral venöz kateter enfeksiyonu tanısında gram boyama yönteminin değerlendirilmesi
Evaluation of gram staining method in the diagnosis of central venous catheter infection
  1. Tez No: 224608
  2. Yazar: KENAN AK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR BAĞDATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hastaneler, Mikrobiyoloji, Hospitals, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kateter kaynaklı enfeksiyon tanısında altın standart olarak kabul edilen bir yöntem bulunmamaktadır. Kateter kültürü tercih edilen bir yöntemdir. Kateter ucunun lümen içi mikroorganizmaların da saptanması bakımından kantitatif kültürü daha değerli kabul edilmektedir. Tanıda güvenilirliğin yanısıra hastaların kritik durumu göz önünde bulundurulduğunda hızın da önemli olduğu görülür. Çalışmamızda, hızlı bir yöntem olarak kateter ucunun gram boyanmasının tanıya yardımcı olabilirliği konusu araştırılmıştır. Hastanemizde yatmakta olan santral venöz kateter uygulanmış hastalardan alınan150 santral venöz kateterin 59'u tek lümenli, 91'i çok lümenli kateterdir. Kateter ucunun, semikantitatif ve kantitatif kültürü yapılmıştır. Kültür sonrasında steril bistüri ile uzunlamasına ikiye bölünen kateterin, iç kısmı lam üzerine gelecek şekilde yerleştirilip üzerine baskı uygulanarak preparat hazırlanmış, elde edilen preparatlar gram yöntemiyle boyanmıştır. Toplam 69 santral venöz kateter örneğinin kantitatif kültüründe üreme saptanmış ve 89 etken belirlenmiştir. Kateter örneklerinden 63'ünde, yapılan kantitatif kültür, semikantitatif kültür ve gram boyama yöntemlerinden hiçbiri ile anlamlı bulgu saptanmamıştır. Kantitatif kültürde anlamlı üremenin saptandığı 69 örnekten 64'ünde aynı etken semikantitatif kültür ile de üretilmiş; 59'unda da gram yöntemi ile belirlenmiştir. Toplam 150 santral venöz kateter ile gerçekleştirdiğimiz çalışmada, kantitatif kültürle karşılaştırıldığında, semikantitatif kültürün duyarlılığı %92,8, özgüllüğü %77,8, pozitif prediktif değeri %78 ve negatif prediktif değeri %92,6 olarak bulunmuştur. Gram boyama için duyarlılık %85,5, özgüllük %97,5, pozitif prediktif değer %96,7 ve negatif prediktif değer %88,8 olarak saptanmıştır. Çalışmamızda, kateter ucunun, gram boyanmasının, kateter kaynaklı enfeksiyon tanısında hızlı ve ucuz bir yöntem olarak uygulanabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There isn?t any method accepted as a gold standard in the diagnosis of catheter related infections. Culture of catheters is a preferred method. Quantitative culture of the catheter tips is more valuable as the isolation of intraluminal microorganisms is possible. Besides reliability, the time is also important in diagnosis especially in critically ill patients. In this study, the usefulness of catheter tips? gram staining as a rapid method in diagnosis of catheter related infections is investigated. Of 150 central venous catheters included in this study, 59 had single lumen, 91 had multiple lumens. Semiquantitative and quantitative catheter tip cultures were performed. Catheter tips were divided longitudinally to two seperate parts with a sterile blade and a pressure was applied on the samples, after placing the internal surface of the catheters on the slides. The slides were stained with gram staining method. Positivity in quantitative culture were detected totally in 69 central venous catheters and 89 microorganism were isolated. There was no significant result neither in quantitative, nor in semiquantitative cultures and gram smears of 63 catheter tips. In 64 samples of 69 catheters which have significant growth in quantitative culture, the same microorganisms were isolated also by semiquantitative culture method and 59 of them were seen in gram smears. When compared with quantitative culture, semiquantitative culture method had sensitivity, specificity, and positive and negative predictive values of 92,8%, 77,8%, 78%, and 92,6%, respectively in this study which was conducted with totally 150 central venous catheters. Gram stained smears had sensitivity, specificity, and positive and negative predictive values of 85,5%, 97,5%, 96,7%, and 88,8% respectively. We conclude in this study that, gram staining of catheter tips is a rapid and inexpensive diagnostic tool for early detection of catheter related infections.