Tüberküloz ve hepatit A enfeksiyonu geçirenlerde atopi insidansı ile alerjik hastalığı olanlarda tüberküloz ve hepatit A sıklığının karşılaştırılması
Comparison of atopy incidence in patients with tuberculosis or hepatitis A and prevalence of tuberculosis and hepatitis A infection in patients with allergic disease
  1. Tez No: 224609
  2. Yazar: YAVUZ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÇOKUĞRAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son yıllarda atopik hastalıkların prevalansı gelişmiş ülkelerde artmaktadır. Atopik hastalıkların prevalasındaki artışa enfeksiyonların azalması ve aşılama programlarının neden olduğu ileri sürülmektedir. Alerjik duyarlılık ile tüberküloz (TB) ve orofekal yolla bulaşan özellikle hepatit A virüsü (HAV) enfeksiyonları arasındaki ters ilişki bildirilmektedir. Çalışmamızda TB ve hepatit A ile atopik hastalıklar arasındaki ilişkiyi araştırdık.Yüz atopik çocuk, 40 TB tanılı çocuk ve 40 HAV seropozitif çocuk çalışmaya alındı. HAV enfeksiyonu için serolojik testler (anti-HAV IgG), atopinin saptanması için alerjik hastalık bulgusu olan çocuklarda prick cilt testi ve PPD yapıldı.Çalışmada, üç grup arasındaki sosyodemografik özellikler açısından önemli bir farklılık saptanmadı. Ailede atopi öyküsünün varlığı, atopik hastalıklar açısından risk faktörü olarak saptandı; fakat evde hayvan beslenmesi ve pasif sigara içiciliği atopik hastalıklar açısından risk faktörü olarak görülmedi. TB hasta ile temas öyküsü TB hastalığı açısından risk faktörü idi. Prick cilt testi pozitifliği HAV seropozitif grupta (% 15) ve TB grubunda (% 27,5) atopik gruptan (% 74) daha düşük saptandı (p0,05). PPD pozitiflik (endürasyon ³ 5 mm) oranı atopik çocuklarda sağlıklı HAV seropozitif gruptan daha yüksek olmasına rağmen aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05).Sonuç olarak atopi ile TB ve hepatit A arasında ters bir ilişki mevcut olduğu, atopi varlığının PPD pozitifliğini etkilemediği, TB geçiren çocuklarda atopik hastalık sıklığının sağlıklı (HAV seropozitif) çocuklara göre daha fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Background: In recent decades, the prevalence of atopic diseases has risen in developed countries. It has been hypothesized that a reduction in infections and immunization programs may contribute to the increase in the prevalence of atopic diseases. An inverse association between allergic sensitization and markers of exposure to food-borne and orofecal infections (particularly hepatitis A virus, HAV) and tuberculosis (TB) has been reported. We investigated the relationship between infections (TB and HAV) and atopic diseases in this study.Methods: A hundred atopic children, 40 children with the diagnosis of TB and 40 children seropositive for HAV were included in the study. Serological tests for HAV infection (anti-HAV IgG), allergic skin tests investigations for the detection of atopy and PPD were carried out.Results: In this study, there was no significant divergence related to the socio-demographic characteristics between the three groups. For atopic diseases, positive family history was a significant risk factor, but passive smoking and pat ownership were not significant risk factors. For tuberculosis, positive family history was a significant risk factor. The rates of allergic skin test positivity in the HAV seropositive group (15%) and in the TB group (27,5%) were lower than in the atopic group (74%) (p0,05). Although the PPD positivity (induration ³ 5 mm) rate was higher in atopic children (51%) than in HAV seropositive healthy children (%42,5), the difference was not found to be statistically significant (p>0,05).Conclusion: In conclusion, an inverse relationship between atopy and infections (TB and hepatitis A) was found. It was seen that the presence of atopy didn?t influence PPD positivity and the prevalence of atopic diseases in children diagnosed as tuberculosis is higher than in HAV serpositive healthy children.