Hipertiroidide tedavinin kemik yapım ve yıkım parametreleri ile IGF-1 ve IGFBP-3 düzeylerine olan etkisi
Effect of treatment on changes of bone turnover markers and IGF-1 and IGFBP-3levels in thyrotoxicosis
- Tez No: 224611
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞTUL TAŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, Graves tirotoksikozu olan hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrasındaki kemik yapım ve yıkım parametreleri ile IGF-1/IGF-BP3 düzeyleri arasındaki etkileşimi araştırmayı amaçladık. HASTA SEÇİMİ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya polikliniğimize başvuran yeni tanı konmuş Graves hastası olan 29 kadın (yaş: 34,14 ± 4,94 yıl) alınmıştır. Tüm hastalardan tedavi öncesi ve tedavi başlandıktan 16 hafta sonra tiroid fonksiyon testleri (TT3, TT4, FT3, FT4, TSH) kalsiyum (Ca), fosfat (P), alkalen fosfataz (ALP), kemiğe özgü ALP (K-ALP), parathormon (PTH), osteokalsin (OK), büyüme hormonu (GH), insülin benzeri büyüme hormonu (IGF-1), IGF bağlayıcı protein-3 (IGFBP-3) için sabah aç karnına bazal kan örnekleri ve deoksipiridinolin (D-Pyr), ölçümü için idrar örnekleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of this study was to evaluate the changes in parameters of bone and mineral metabolism and interaction with the serum concentrations of GH, IGF-1 and IGFBP-3 levels in thyrotoxicosis before and after treatment. PATIENTS AND METHODS: Twenty-nine women (age: 34,14 ± 4,94) with Graves disease were included in this study. Patients were evaluated at baseline and 16 weeks after the treatment for; thyroid function tests (TT3, TT4, FT3, FT4, TSH)calcium (Ca), phosphate (P), alkaline phosphates (ALP), bone spesific ALP (K-ALP), parathormone (PTH), osteocalcin (OK), deoksipyridinoline (D-Pyr), growth hormone (GH), insulin like growth hormone (IGF- 1), IGF binding protein-3 (IGFBP-3) levels. RESULTS: There was a significant decrease in TT3, TT4, FT3 and FT4 levels and a significant increase in TSH values (p< 0.001). There was also a significant decrease in Ca (p= 0.002), K-ALP levels (p= 0.01) and D-Pyr levels (p= 0.001) after treatment. Although there was no difference in GH and IGF-1 levels, IGFBP-3 levels decreased after treatment (p= 0.01). CONCLUSION: Our data demonstrate that Graves patients has high bone turnover markers especially in favor of resorption, and IGFBP-3 levels are decreased with treatment, although there was no direct relationship found between these markers.