Obsesif kompulsif bozukluk tanısı konmuş hastaların nöropsikiyatrik değerlendirmesi ve klinik belirtilere göre sınıflandırılmış OKB alt grupları arasında bilişsel işlevlerin karşılaştırılması
The neuropsychiatric assessment of obsessive compulsive disorder patients and the comparison of cognitive functions in symptom-based OCD subtypes
  1. Tez No: 224613
  2. Yazar: ARMAĞAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT REHA BAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Obsesif kompulsif bozuklukta (OKB) altta yatan frontal lob ve bazal ganglia disfonksiyonu ile ilişkili olarak nöropsikolojik işlev bozuklukları görülebileceğine dair kanıtlar giderek artmaktadır. Ancak obsesif kompulsif bozuklukta prefrontal-striatal-talamik döngülere özgü bozukluk olduğu görüşü nöropsikolojik çalışmalarla yeterince desteklenmemektedir. Çok sayıda çalışmada OKB ile ilişkili bilişsel işlevler araştırılmasına rağmen çalışmalardan elde edilen sonuçlar tutarsızlıklar göstermektedir. Bu çalışmanın amacı OKB ile ilgili bilişsel işlev bozukluklarını araştırmak ve farklı içerikte obsesyon ve/veya kompulsiyonları olan OKB hastalarının bilişsel işlevlerde farklılıklar gösterip göstermediğini belirlemektir. Çalışmamıza DSM-IV-TR tanı kriterlerine göre OKB tanısı konmuş otuz beş hasta ve on beş sağlıklı kontrol katılmıştır. Örneklem grubu hiç ilaç kullanmamış veya çalışmaya katılmadan önceki 1 aylık sürede ilaç kullanmamış OKB hastalarından oluşuyordu. Gruplar demografik özelliklerine göre eşleştirildi. Her iki gruba dikkat, sözel ve sözel olmayan bellek, görsel-mekansal beceriler ve yürütücü işlevleri değerlendirmek üzere hazırlanmış nöropsikolojik batarya uygulandı. İlk analizlerde OKB ile ilgili bilişsel işlevler araştırılmıştır. İkinci analizlerde OKB alt grupları nöropsikolojik performans açısından karşılaştırılmıştır. OKB hastaları Weschler Bellek Ölçeği görsel üretim alt testi, Saat Çizme Testi, İşaretleme Testi (tarama örgütlenmesi) ve Kontrollü Kelime Çağrışım Testinde bozukluklar göstermiştir. Çalışmamızda OKB alt grupları arasında nöropsikolojik performans açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmamızın sonuçları OKB hastalarında sözel akıcılık, görsel-mekansal beceriler ve organizasyonel stratejilerin kullanımıyla ilgili kusurların sık görüldüğü düşüncesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
There is growing evidence for neuropsychological dysfunction in obsessive compulsive disorder (OCD) related to an underlying frontal lobe and basal ganglia dysfunction. Although spesific prefrontal-striatal-talamic dysfunction is presupposed in OCD, this is not sustained by neuropsychological studies. Many studies have examined cognitive functions in OCD but results of these studies were frequently inconsistent. The aim of this study was to investigate which neuropsychologic defisits are related to OCD and determine whether patients with different obsession and/or compulsion contents demonstrate differences in their cognitive functions.Thirty-five patients with diagnosis of OCD and fifteen healty controls participated in this study. All of OCD patients were treatment-naive or had finished a washout period of one month prior to the inclusion in this study. The groups were matched with regard to demographic variables. Each group was administered a comprehensive neuropsychological battery to assess attention, verbal memory, non-verbal memory, visuospatial skills and executive functions. Primary analyses examined whether OCD was associated with neuropsychological functions. Secondary analyses compared subjects with different OCD subtypes according to neuropsychologic functions. The OCD patients exhibited impaired performance on the Weschler Memory Scale-visual reproduction subscale , test of Clock Drawing, Cancellation Test-visual scanning subscale and the Controlled Oral Word Association Test, compared to the normal controls. We found no significant overall differences in neuropsychological performance among the OCD subtypes. The results of our study suggest that some cognitive deficits including verbal fluency, visuospatial skills and use of organizational strategies seem to be common in OCD.