İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Geriyatrik Psikiyatri Bilim Dalı Polikliniğine başvuran hastalarda anksiyete bozukluklarının sıklığı, sosyodemografik özellikleri, risk faktörleri ve depresyon komorbiditesinin değerlendirilmesi.
The evaluation of the prevalence of anxiety disorders with sociodemographic features,risk factors and the comorbidity of depression among the patients attending The General Geriatric Psychiatry Outpatient Unit of the Psychiatry Department of Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty.
- Tez No: 224614
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ERTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı, Geropsikiyatri Polikliniğine başvuran hastalarda anksiyete bozukluklarının sıklığı, sosyodemografik faktörler ve risk faktörleriyle ilişkilerinin ve depresif bozukluklar açısından komorbiditesinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. 07.06.2006- 08.06.2007 tarihleri arasında, klinik demansı, psikotik özellikleri ve deliryum gibi konfüzyonel durumu olmayanlar dışında polikliniğe başvuran denekler DSM- IV kriterleri esas alınarak uygulanan SCID-CV'na göre değerlendirilmiştir.Deneklerin anksiyete düzeyleri STAI-I ve II , Beck Anksiyete Ölçeği ve depresyon düzeyleride Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Kognitif durumları SCID-CV yanında SMMT ile değerlendirilmiştir.Çalışmamızda, bir yıl içindeki 1209 adet toplam başvuru içinde saptanan anksiyete bozukluğu prevalansı 115 denekle %9,48 olmuştur. YAB'nun tüm başvurular içindeki prevalansı %4,63, PB ve Agorafobi'nin %1,98, Agorafobinin eşlik etmediği PB'nun %0,90 , OKB'nin %0,82 , TSSB'nun %0,49 olarak bulunmuştur.Anksiyete bozukluğu saptanıp çalışmaya alınan 115 denekten 84'ünde (%73,05) depresyon komorbiditesi tespit edilmiştir.Dağılımındaysa Distimik Bozukluk oranı %46,10 ve Major Depresif Bozukluk oranı %26,95 olarak belirlenmiştir. Saf anksiyete bozukluğu saptanan denek oranı %26,95 olarak tespit edilmiştir. Depresif bozuklukların komorbiditesi YAB saptananlarda %76,8 ,PB±Agorafobi'lilerde %71,4 ,OKB'lilerde %60 ve TSSB saptanan hastalarda %100 olarak saptanmıştır.Yapılan istatistiksel analiz sonucunda anksiyete bozuklukları ve Spielberger Durumluk Sürekli Anksiyete Ölçeği skorlarıyla ilişkili bulunan risk faktörü eğitim süresi olmuştur. Eğitim alınan yıl sayısı arttıkça, STAI-I ve II ölçeğinin skorları düşmektedir. Mini mental testi skorlarıda STAI-II skorlarıyla ilişkili olarak tespit edilmiştir.Mini mental test skoru yükseldikçe, sürekli kaygı envanteri skorlarında azalma saptanmıştır.Çalışmamızın sonuçları, Türk toplumunda bir üniversite kliniğinin özelleşmiş ayaktan psikiyatri polikliniğinden hizmet alan yaşlı popülasyonda, anksiyete bozuklukları ve depresyon komorbiditesinin sık rastlanan bozukluklar olduğunu düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
We aimed to study the prevalence of anxiety disorders with the comorbidity of depressive disorders and the effects of risk factors among the patients attending the Geriatric Psychiatry Outpatient Unit. Psychiatric interviews were made with all the appropriate patients between 07.06.2006 and 08.06.2007, except for those who had clinical dementia or psychotic / deliriant disorder. Subjects were evaluated in terms of Anxiety Disorders on the basis of DSM criteria,SCID-CV. Each patient was asked to fill out Spielberger State-Trait Anxiety Scale, Beck Anxiety Scale and Beck Depression Scale and the cognitive status was evaluated with the SMMT.As a result of 1209 applicants in 12 months, we found the prevalance of anxiety disorders was %9,48 with a number of 115 patients , and the prevalence of GAD was found out to be %4,63, PD with Agoraphobia %1,98, without Agoraphobia %0,90, OCD %0,82 and PTSD %0,49.In the patients with anxiety disorders, the prevalence of depression comorbidity was found out to be %73,05, with the prevalence of the comorbid MDD %26,1 and dysthymic disorder %46,95. The prevalence of comorbidity of depressive disorders was %76,8 in GAD, %71,4 in PB±Agoraphobia, %60 in OCD and %100 in PTSD. As a result of statistical analysis,we found that the risk factors associated with STAI-I and II scores were total years spent on education, but in reverse manners, as the education level increased, the STAI-I and II scores decreased.We conclude that anxiety disorders and comorbid depression might be frequent disorders among elderly attending outpatient clinics.