Diyabetik makula ödeminde GRID laser tedavisi sonrası makula kalınlığının OCT ile takibi
Follow-up of macular thickness via OCT in macular edema after GRID laser photocoagulation
- Tez No: 224615
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT YOLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Fokal ve diffüz diyabetik makula ödemi bulunan gözlerde fokal ve grid laser fotokoagulasyonu tedavisinin etkinliğini incelemek OLGULAR VE YÖNTEM: Diyabetik maküla ödemi olan 36 hastanın 60 gözü çalışma kapsamına alındı. Hastalardan 15'i erkek 21'i kadındı. Ortalama yaşları 61,75±7,78.23 idi. Gözler çesitli gruplara ve alt gruplara ayrılarak, biyomikroskopta +90D'lik bir lensle yapılan indirek fundus muayenesini de içeren rutin göz muayeneleri yanında; tashihli görme keskinlikleri (ETDRS eşeli harf sayısı) ve makula merkez kalınlıklarındaki OCT ile ölçülen değişim tedavi öncesine oranla, tedavinin 1. haftası, 1. ayı ve 3. ayında incelenirken; fluoresein sızıntısındaki değişim (FFA) sadece tedavi öncesi ve tedavi sonrasındaki 3. ayda incelendi. BULGULAR: Çalışmadaki 60 gözün lazer tedavisinden önceki düzeltilmiş görme keskinliklerinin ortalaması 32,12±16,84 harf, merkezi makula kalınlıkları 286,23±69,91? idi. Birinci hafta, birinci ay, üçüncü aydaki görme keskinlikleri ve merkezi makula kalınlıkları sırasıyla 32,00 harf ve 285,05? , 32,83 harf ve 264,20?, 33,80 harf ve 248,42? olarak bulundu. FFA ile lazer öncesine göre 3. ayda fluoresin sızıntısı; 11 olguda (%18,3) çok daha iyi ya da yok, 28 olguda (%46,7) daha iyi, 17 olguda (%28,3) aynı, 4 olguda (%6,7) daha kötü olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate the effect of focal and grid laser therapy in eyes with focal and diffuse dibetic maculopathy. MATERİAL AND METHOD: 60 eyes of 36 patients with diabetic macular edema were included. 15 of patients were males and 21 were females. Mean age was 61,75±7,78.23. Eyes were grouped and subgrouped and besides routin examinations including indirect fundoscopic examination with +90D lens, best corrected differences in visual acuities (ETDRS test) and macular centeral thicknesses (OCT), were studied before therapy, at first week, first month and third month of therapy; differences in fluorescein leakage was studied only before therapy and three months after therapy. RESULTS: Mean best corrected visual acuity and macular thickness of 60 eyes before therapy were 32,12±16,84 letters and 286,23±69,91? respectively. Visual acuities and macular centeral thickness at first week, first month and third month were found 32,00 letters and 285,05?, 32,83 letters and 264,20?, 33,80 letters and 248,42? respectively. Fluorescein leakage before therapy compared with third month of therapy was very good or no leakage in 11 cases(%18,3), better in 28 cases (%46,7), same in 17 cases (%28,3) and worse in 4 cases (%6,7).