Aortik karboksipeptidaz benzeri protein (AKBP) ve Wilm's tümörü1 protein(WT1) genlerinin çocukluk yaş grubunda görülen kasık bölgesi problemleri üzerine etkileri
The effects of aortic carboxypeptidase protein(ACLP) and wilm's protein(WT1) genes on inguinal region problems in childhood
- Tez No: 224641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLLUR DEMİROĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çocukluk çağında kasık bölgesinin fıtık, hidrosel (H) ve inmemiş testis (İNT) gibi cerrahi problemleri sık görülmektedir ve hala nasıl oluştukları bilinmemektedir. Son yıllarda bu konuyu açıklamaya yönelik ülkemizden ve yurt dışından birçok çalışma yayınlanmaktadır. Bu çalışmada kız ve erkek kasık fıtığı (KF), H ve İNT keselerinde aortic carboxypeptidase-like protein (AKBP) ve Wilms Tümör 1 (WT1) aktivitesi araştırılmıştır.Etik kurul onayını takiben ameliyat sırasında alınan kız ve erkek KF, H ve İNT keseleri serum fizyolojik ile yıkanarak %10 formaldehid içerisinde saklandı. Kontrol grubu için laparotomi sırasında alınan periton örnekleri kullanıldı. Her gruptaki altışar örneğe immün histokimya boyaması yapılarak kan damarlarındaki düz kasta, hücre dışı matriste (HDM) ve epitelde AKBP ve WT1 tutulumu 1'den 5'e kadar sırasıyla belli belirsiz, hafif, orta, kuvvetli ve çok kuvvetli olacak şekilde derecelendirildi. Ayrıca tutulumun bölgesel ya da yaygın olup olmadığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Surgical problems of inguinal region such as hernia, hydrocele and undescended testis are seen frequently and its etiology is still obscure. Recently innumerably studies have being conducted both in our country and abroad in order to explain this etiology. In this study we investigated ACLP and WT1 activities in the sacs of inguinal hernia, hydrocele and undescended testis.After the approval of the local ethical committee, the samples, obtained from the patients who were operated for inguinal hernia, hydrocele and undescended testis, were stored in 10 % formalin solution after rinsed with saline. The samples of the peritoneum, obtained from the other abdominal operations, were served as the controls. Immunuhistochemical staining for vascular smooth muscle, extracellular matrix and epithelium was performed on 6 specimens in each groups. The degree of positive staining for ACLP and WT1 was evaluated by semiquantitive scoring on a scale of 1 to 5 such as inconspicuous(1), mild(2), moderate(3), strong(4), very strong(5) and for the distribution focal, diffuse. The results of the immunohistochemical scores were assessed by X2 test. The probability level of .05 or less was chosen to represent statistical significanceThe degree of the ACLP and WT1 expression in all study groups were found to be statistically significant when the results were compared with the control group. The result of AKBP expression was most significantly increased in male inguinal hernia and undescended testis groups.