Kronik hemodiyaliz hastalarında malnutrisyon ile ambulatuar kan basıncı parametreleri arasındaki ilişki
Relationship between the malnutrition and ambulatory blood pressure parameters in hemodialysis patients
  1. Tez No: 224663
  2. Yazar: HİKMET TEKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN KÜRŞAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı malnutrisyonun derecesi ile yetersiz volüm kontrolünün göstergeleri olan ambulatuar kan basıncı (AKB) paternleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır.Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 148 kronik hemodiyaliz hastası kesitsel olarak incelendi. Olguların malnutrition skorları Subjective Global Assessment yöntemi ile hesaplandı. Her biri 1 puan ile 5 puan arasında değerlendirilen hastaların; kilo değişiklikleri, diyetle gıda alımları, gastrointestinal semptomları, subkutan yağ doku ve kaslardaki zayıflama bulguları, komorbit hastalıklarının varlığı ve şiddeti ile fonksiyonel kapasiteleri göz önünde bulundurularak total malnütrisyon skorları hesaplandı. Çalışmaya alınan tüm hastalarda AKB monitörizasyonu uygulandı.Bulgular: Çalışmaya alınan olguların ortalama yaşı 58 ± 15 yıl, ortalama hemodiyalize giriş süreleri 31 ± 16 yıl, ortalama malnutrisyon skorları 19 ± 6 puandı. En yüksek malnutrisyon skoru ve en düşük albumin düzeyleri revers-dipper patarni olanlarda gözlendi. Bivariete ve multivariete analizlerde malnutrisyon indeksi ile gece sistolik kan basıncı ortalaması, gece ortalama kan basıncı, 24 saatlik ortalama arterial kan basıncı, gece sistolik kan basıncı değişkenliği arasında pozitif bir korelasyon tespit edildi. Diğer taraftan malnutrisyon indeksi ile triceps cilt kalınlığı, kol ortası kas çevresi ve albumin düzeyleri arasında negatif bir bağıntı saptandı.Tartışma: Hemodiyaliz hastalarında malnutrisyonun kardiyovasküler mortalite ve morbiditeyi arttırdığı iyi bilinen bir gerçek olmasına karşın, malnutrisyonun AKB parametreleriyle ilişkisi literatürlerden izlediğimiz kadarıyla daha önce ele alınmamıştır. Bu çalışmanın sonuçları nutrisyon durumunun bozulması ile hipervolemi ile ilişkili AKB parametrelerindeki bozulmanın paralel seyrettiğini göstermektedir. Bu da malnütrisyon derecesi arttıkça volüm dengesinin de artan derecelerde bozulabileceğini düşündürmektedir. Sonuçta bu konuyu aydınlatmak için daha fazla olgu sayılı, daha ileri biyokimyasal markerlerin kullanıldığı ve renin-anjiotensin-aldosteron sistemi ile birlikte sempatik aşırı aktivitenin AKB ölçütleri üzerine etkilerinin de kapsama alındığı, prospektif çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study is to investigate the relationship between the degree of malnutrition and inadequate volume control evidenced by ambulatory blood pressure (ABP) patterns.Methods: In this study 148 chronic hemodialysis patients were investigated in a cross-sectional manner. Malnutrition score was calculated using Subjective Global Assessment. Each case was evaluated in terms of the weight change, dietary intake, gastrointestinal symptoms, the presence and severity of comorbidities, functional capacity, signs of muscle wasting, decreased fat stores or loss of subcutaneous fat. Scores of 1 to 5 was given to each category according to the severity of the symptoms and physical examination findings. ABP monitorization was performed in all patients.Results: The mean age of the patients was 58 ± 15 years, their mean dialysis duration 31 ± 16 months. The mean malnutrition score was 19 ± 6 points. The highest malnutrition score and lowes albumine levels were observed to be present in reverse-dipper pattern. A positive correlation between malnutrition index and mean night sistolic blood pressure, mean night arterial blood pressure, mean 24 hours arterial blood pressure, night sistolic blood pressure variability has been found in the bivariete and multivariete analysis. On the other hand a negative correlation between malnutrition index and triceps skin-fold, mid-arm muscle circumference, albumine levels has been found.Conclusion: Although it is a well-known fact that malnutrition is a strong risk factor for increased cardiovascular mortality and morbidity in hemodialysis patients, again there is not any study in the literature elucidating the possible relation between malnutrition and ABP parameters. The results of our study show that the progressive worsening in the nutritional status follows a parallel course along with the deterioriation in ABP parameters concerning hypervolemia. This in turn suggests that increasing degrees of malnutrition are associated with more profound derangements in the volume status. In conclusion, further prospective studies with larger sample size, more sophisticated biochemical parameters, incorporating the effects of the renin-angiotensin-aldosteron system and sympathetic overactivity on the ABP parameters are urgently needed.