Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda insülin rezistansı ile inflamasyon belirteçleri (hs-CRP, IL-6, TNF-alfa,leptin, adiponektin), malnütrisyon ve volüm durumunu gösteren holter-eko parametreleri arasındaki ilişki
The relationship of insulin resistance in chronic hemodialysis patients with the inflamatory indicators (hs-CRP, IL-6, TNF- alpha, Leptin, Adiponectin),the malnutrition and echocardiographic parameters and 24 hour ambulatory blood pressure monitoring
- Tez No: 247635
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN KÜRŞAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kronik hemodiyaliz (HD) hastalarında malnütrisyon, ekokardiyografik (EKO)parametreler, 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı (KB) izlem parametereleri veartmış insülin direnci arasındaki ilişki araştırıldı.İnsülin sensitive indexi (ISI-S) ve inflamasyon belirteçleri değerlendirildi.Beslenme durumu malnütrisyon skorları ile hesaplandı. Ekokardiyografi ve 24saatlik ambulatuar KB izlemi yapıldı.ISI-S ile ortalama gece/gündüz KB (p= 0.021), malnütrisyon skoru (p< 0.01)arasında negatif bir korelasyon bulundu. Hs-CRP, ortamala gece/gündüz kanbasıncı ve VCCI 'nin, ISI-S üzerine etkili bağımsız risk faktörü olduğu bulundu(p< 0.001; ß=0.412, p=0.025; ß=-0.204, p< 0.001; ß=-0.465).Hipervolemi ile beraber ISI-S'deki azalma, volüm fazlalığının KBYhastalarında insülin direncinin patogenezine katkıda bulunabileceğini ilerisürmektedir. Bu çalışma KBY hastalarında bulunan geleneksel kardiyovaskülerrisk faktörlerine ek olarak insülin direncinin de, bir risk faktörü olarakdüşünülebileceğini ancak bu risk faktörünün bağımsız bir risk faktörü olmaktançok, altta yatan ana sorumlu olan hipervoleminin bir yansıması olabileceğinidüşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between malnutrition, echocardiographic parameters,24 hours ambulatory blood pressure (ABP) parameters and deccreasedinsulin sensitivity (ISI-S) in chronic hemodialysis (HD) patients wasinvestigated.The measurements ISI-S and inflamatory indicators were performed.The nutritional state was assessed by malnutrition score. Theechocardiography (ECHO) and 24 hours ABP were performed.The ISI-S had inverse correlations with nighttime mean BP /daytimemean BP ratio (p= 0.021), malnutrition score (p< 0.01). Hs-CRP, nighttimemean BP /daytime mean BP and vena cava collapse index wereindependent risk factors affecting ISI-S (p< 0.001; ß=0.412, p=0.025; ß=-0.204, p< 0.001; ß=-0.465).The decrease in ISI-S along with the hypervolemia suggests thatvolume overload is a contributing factor in the pathogenesis of IR inchronic renal failure patients. This study tempt us to think that, in additionto the traditional cardiovascular risk factors in CRF patients, IR can beregarded as a risk factor but not an independent one, mainly a reflection ofthe underlying culprit, hypervolemia.