İlköğretim öğrencilerinde algılanan sosyal destek ile öz-yeterlik ilişkisi ve etkileyen değişkenlerin incelenmesi
The relation between perceived social support and self efficacy among primary education students and investigation of affecting variables
- Tez No: 224697
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma, ilköğretim öğrencilerinde algılanan sosyal destek ile öz-yeterlik ilişkisini ve etkileyen değişkenleri incelemek amacıyla yapılan ?tanımlayıcı ilişkisel? bir çalışmadır. Araştırma evrenini Ankara İli Etimesgut İlçesi'nde Şeyh Şamil İlköğretim Okulu, Etimesgut İlköğretim Okulu ve Ağa Ceylan İlköğretim Okulunda 2004- 2005 eğitim öğretim döneminde öğrenim gören 6-7-8. sınıf toplam 1609 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, 8 Şubat 2005 ile 10 Mart 2005 tarihleri arasında 6-7-8. sınıf öğrencileri arasından çalışmaya alınma kriterlerine uyan toplam 623 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada ?Öğrencilere Yönelik Bilgi Formu? (EK I), algılanan sosyal desteği ölçmek için ?Çocuk-Ergen Sosyal Destek Ölçeği'' (Child And Adolescent Social Support Scale- CASS) (EK II), öz-yeterliği ölçmek için, ?Ortaokul Öz-yeterlik Ölçeği''-(Middle School Self-efficacy Scale) (EK III) kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı ve yüzde dağılımları, t testi, varyans analizi ve ileri analizlerde Duncan testi kullanılmıştır. Çocuk-Ergen Sosyal Destek Ölçeği ile Ortaokul Öz-yeterlik Ölçeği ve alt ölçekleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla korelasyon tekniğinden faydalanılmıştır. Sonuç olarak, ilköğretim öğrencilerinde cinsiyet, sınıf, ailenin ekonomik durumu, öğrencinin algıladığı sağlık durumu ve başarı durumu değişkenlerinin algılanan sosyal destek ile öz-yeterliği etkilediği, algılanan sosyal destek ile öz-yeterlik arasında pozitif yönlü, zayıf bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Ergenlerde algılanan sosyal desteğin ergenin öz-yeterlik becerilerini etkilediği belirlenmiştir. Ergen sağlığı ile ilgilenen hemşirelerin, ergenlere sağlığı koruma, geliştirme, bu konuda yeterlik kazanma ve kendi sağlık sorumluluğunu üstlenmeleri konusunda sosyal destek ve sağlık öz-yeterliğinden yararlanarak rehberlik etmeleri, ergenlerin ailelerinin ve öğretmenlerinin sosyal destek konusunda bilgilendirilmeleri önerilmekte
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive relational study carried out on the primary school students for the purpose of investigating the relationship between perceived social support and self-efficacy and the variables affecting them. This researh has been carried out on 1609 students in 6th, 7th, and 8th grades in Şeyh Şamil, Etimesgut, Ağa Ceylan Elemantary Schools in Etimesgut-Ankara during 2004-2005 educational period. The sampling of the research has been conducted between February 8th and March 10th 2005, producing totally 623 students complied with study criteria. The research data collected from the students by employing ?Student Information Form? (Appendix I), ?Child and Adolescent Social Support Scale?CASS? (Appendix II) which measures percieved social support and ?Middle School Self-efficacy Scale? which measures self-efficacy (Appendix III). In data analysis number and percentage distributions, t test, varience analyses and for further analyses Duncan test have been used. Correlation technique has been employed for the purpose of examining the relationship between the sub-scales for CASS and the sub-scales for Middle School Self-efficacy Scale. In conclusion, it has been found that variables such as gender, grade level, economic status of the family, percieved health status by the student and success have affected percieved social support and self-efficacy in primary school students and that there is a weak but positive relationship between percieved social support and self-efficacy. It has also been determined that the percieved social support in adolescents has affected the self-efficacy skills of the adolescents. It is recommended that nurses dealing with adolescent health should guide the adolescents using social support and health self-efficacy on gaining skills as to health protection and promotion and take over the responsibility of their own health. It is also recommended that families and school teachers of adolescents should be informed on social support.