Bazı kimyasal maddelerin DNA ile etkileşmesinin biyosensörler ile algılanması
Perception of interactions between DNA and some chemicals with biosensors
- Tez No: 224696
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZLEM SÖĞÜT, PROF.DR. M. E. ŞENGÜN ÖZSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yapılan çalımada bazı alkon türevlerinin DNA ile olan etkileimleri elektrokimyasal yöntemlerle incelenmitir. Etkileimlerin belirlenebilmesi için elektrokimyasal tayin tekniklerinden diferansiyel puls voltametri (DPV) teknii ile tek kullanımlık kalem elektrot (PGE) çalıma elektrodu olarak kullanıldı. alkon türevlerinin DNA ile etkileimi; DNA modifiye edilmi elektrot yüzeyinde ve çözelti fazında olmak üzere iki ekilde gerçekletirildi. Ayrıca etkileimler için konsantrasyon, etkileim süresi ve tekrarlanabilirlik gibi parametreler incelenip, DNA modifiye edilmi elektrot yüzeyinde etkileim için her bir alkon türevine ait görünen balanma katsayısı (apparent binding constant) deeri hesaplanmıtır. Etkileimleri incelenen alkon türevlerinden DMC ve MC, DNA' ya ait guanin yükseltgenme sinyalini oldukça düürürken, BC ise sinyali dierlerine göre daha az oranda düürmütür. Yapısal olarak birbirleri arasında çok küçük farklılıklar taıyan alkon türevlerinin, DNA' ya olan etkileri de farklı olduu gözlenmitir. Sonuç olarak; yapılan çalımada bazı alkon türevlerinin DNA ile etkileimlerini hızlı ve güvenilir bir ekilde ortaya koyan, biyosensör tasarımı yapılmıtır.
Özet (Çeviri)
In the study, the interaction of some chalcone derivatives with DNA structure was examined with electrochemical methodes. For the determination of interactions, Differential Pulse Voltammetry (DPV) technique that is an electrochemical designation technique was used. Disposable pencil graphite electrode (PGE) was used for a working electrode. Interaction of chalcone derivatives with DNA structure was done in two ways; on DNA modified electrode surface and in solution phase. And furthermore the parameters that are concentration, interaction time and repeatability were examined for interactions. The apparent binding constant values of every chalcone derivatives were calculated for the interaction on DNA modified electrode surface. From chalcone derivatives that interactions have been studied; DMC and MC quite reduced the oxidation signal of guanine. BC reduced the signal less than the others. Chalcone derivatives that have quite differences between their structures effected to DNA structure differently. At result; in the study, a biosensor designation was done that brings up the interaction of some chalcone derivatives with DNA structure quickly and reliable.