CAD/CAM ve kopya freze yöntemi ile elde edilen tüm seramik altyapıların internal uyum, kenar uyumu ve sızdırmazlık yönünden karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
The comparative evaluation of CAD/CAM and copy milled all ceramic infrastructures for internal fit, marginal fit and marginal leakage
  1. Tez No: 224698
  2. Yazar: LEVENT KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR ÇÖTERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Metalurji Mühendisliği, Dentistry, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüz teknolojisinde alumina ve zirconia gibi yeni, yüksek performanslı, asitlerin yüzeylerine etki edemedigi seramiklerin restorasyon yapımlarında kullanımları sürekli artıs içindedir. Restorasyonların agız içinde uzun dönemli basarısında mekanik dayanımlarının yanı sıra internal ve marjinal uyumlarının da optimum seviyede olması gerekmektedir. CAD/CAM teknigi ile elde edilen Procera tüm seramik sistemi ve kopya freze teknigi ile elde edilen Cercon tüm seramik sistemlerinin internal ve marjinal uyumlarının degerlendirildigi bu çalısma, in-vitro ve in-vivo olarak iki kısımda gerçeklestirilmistir. Çalısmamızın in-vitro bölümünde 30 adet çekilmis insan premolar disleri tüm seramik kesim teknigine göre prepare edilerek bu disler üzerine Procera, Cercon ve Empress 2 tüm seramik kron altyapıları hazırlanmıstır. Kompozit rezin simanı ile simante edilen bu altyapılar termal döngü cihazında 5000 döngü isleminin ardından bazik fuksinde bekletilmistir. Daha sonra örnekler vertikal olarak bukkopalatinal yönde ikiye ayrılmıs ve seramik dis arayüzünde 17 noktadan ısık mikroskopu ile 100 büyütmede ölçümler yapılmıstır. Bu islemin ardından stereomikroskopta incelenen örneklerin mikrosızıntı skorlaması yapılmıstır. Elde edilen verilere istatistiksel analiz uygulanmıstır. Çalısmanın in-vivo bölümünde; 16 hastaya 25 adet Procera, 37 adet Cercon tüm seramik kron olmak üzere toplam 62 adet seramik kron yapılmıs ve belirli periyotlarla kontrolleri yapılmıstır. Yapılan istatistiksel degerlendirmeye göre; internal aralık incelemesinde Cercon sistemi ile Empress 2 tüm seramik sistemleri arasındaki fark anlamlı bulunurken, marjinal aralık incelemesinde Cercon ve Procera tüm seramik sistemleri arasındaki fark anlamlı bulunmustur. n-vivo degerlendirmede Procera ve Cercon sistemlerinin her ikisi de klinik olarak kabul edilebilir bulunmustur.
Özet (Çeviri)
In today?s technology, there is a growing increase in the usage of high performance, acid ressistant ceramics such as alumina and zirconia in dental restorations. In the long term success, the restorations must have optimum internal and marginal fit as well as mechanical strength. This study evaluated internal and marginal fit of CAD-CAM all-ceramic Procera and copy-milled allceramic Cercon both in-vitro and in-vivo. The in-vitro part of the study included 30 extracted human premolars. The teeth were prepared according to the all-ceramic preparation techniques. Procera, Cercon and Empress2 all-ceramic infrastructures were fabricated. The infrastructures were luted on extracted teeth by using resin based luting agent. The specimens were kept in basic fucsin solution following 5000 cycles of thermocycling. Consequintly the samples were seperated vertically in bucco-lingual direction into two halves. Digital measurements were performed under light microscope from 17 points along ceramic-tooth interface line. The speciemens were scored for microleakage following the stereomicroscope evaluation. In the in-vivo part of the study, 25 Procera and 37 Cercon crowns were fabricated for 16 patients. Total of 62 crowns were recalled, controlled evaluated and recorded according to the modified Ryge criteria periodically. The statistical evaluation showed that Cercon and Empress 2 all-ceramic systems showed significant diference in internal gap evaluation. Cercon and Procera systems showed a statistically significant difference in marginal gap evaluation. In vivo evaluation revealed that both Procera and Cercon systems were clinically acceptable.