Postpartum erken dönemde düzenli fundus masajının uterus involüsyonuna ve loşia rubra miktarına etkisi
The effect of regularly fundus massage on the involution of uterus and loshia rubra at the early postpartum period
- Tez No: 224715
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OYA ÜNDER KAVLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu arastırma, normal dogum yapmıs kadınlara postpartum erken dönemde yapılacak olan fundus masajının uterus involüsyonuna ve losia rubra'ya etkisini incelemek amacıyla kontrol gruplu deneysel bir arastırma olarak planlanmıstır. Arastırma, 20/06/2007-30/07/2007 tarihleri arasında, TC. Saglık Bakanlıgı Dr. Ekrem Hayri Üstündag Kadın Hastalıkları ve Dogum Hastanesinde; Dogum Salonu ve Dogum Servisinde yürütülmüstür. Arastırmanın örneklemini, 20/06/2007-30/07/2007 tarihleri arasında T.C. Saglık Bakanlıgı Dr. Ekrem Hayri Üstündag Kadın Hastalıkları ve Dogum Hastanesinde normal dogum yapmıs, arastırmaya alınma kriterlerine uyan ve arastırmaya katılmayı kabul eden 30 masaj gurubu ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hasta olusturmustur. Arastırmada veriler; literatür bilgileri dogrultusunda arastırmacı tarafından gelistirilmis ?Gebe Tanılama (Degerlendirme) Formu? ve ?Postpartum Degerlendirme Formu? yüz yüze görüsme teknigi kullanılarak ve veri toplama formlarına yönelik izlemler yapılarak toplanmıstır. Toplanan verilerin degerlendirilmesinde; sayı ve yüzde, Ki-Kare, ttest, Repeated Measures Anova (RMA) ve ?post hoc? ileri analizinde LSD, Oneway Anova ve ?post hoc? ileri analizinde LSD kullanılmıstır. Masaj ve kontrol grubu kadınların dogum sonu 24 saatlik toplam losia ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıstır ( t =-2.826, p=0.007
Özet (Çeviri)
This research has been planned as an experimental study with control group to investigate the effects of the fundus-massage to be performed to the normally delivered women at the early postpartum period, on the involution of uterus and lochia rubra. Research has been carried out at the Maternity Gallery and Maternity Service of T.R. Department of Health Dr. Ekrem Gynecologic Diseases and Maternity Hospital between 20 June 2007 and 30 July 2007. The sampling of the research is comprised of 60 patients (30 in massage group and 30 in control group) who made normal childbirth at the Dr. Ekrem Üstündag Gynecologic Diseases and Maternity Hospital between 20 June 2007 and 30 July 2007, who met the inclusion criteria and who accepted to participate in the study. During research, data were collected by using face to face interview technique and observations concerning forms used and the“Pregnant Identification [evaluation] Form”developed by the researcher in accordance with literature data and“Postpartum Evaluation : Form”were used. In the evaluation of the data collected, the number and percentage, chisquare, t-test, Repeated Measures Anova (RMA) were used and in advanced“post-hoc”analysis and in One-way Anova, LSD was used. A statistically significant difference was found between massage and control groups in terms of mean amount of total lochia at postpartum 24 hours (t = - 2.826, p=0.007