Tonsillektomi tekniklerinin karşılaştırılması
Comparision of four methods of tonsillectomy
  1. Tez No: 224750
  2. Yazar: FATİH SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ KURTARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kulak burun boğaz kliniklerinin ve hekimlerinin günlük pratiklerinde en sık yaptıkları operasyonlardan biri tonsillektomidir. Bu ameliyatta birbirinden farklı teknikler ve aletler kullanılabilmektedir.Bu çalışmada günümüzde kullanılan tonsillektomi tekniklerinin ameliyat süreleri, postoperatif tam iyileşme süresi, intraoperatif kanama, postoperatif ağrı gibi birçok yönden birbiriyle karşılaştırılması ve en ideal olan yöntemin tespit edilmesi amaçlandı.Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi K.B.B. A. D. de Nisan 2005 ile Mart 2008 tarihleri arasında tonsillektomi operasyonu yapılan 164 hastadan oluşan prospektif, randomize çalışma yürütüldü. Tüm hastaların rutin anamnezleri alınarak fizik muayenesi yapılıp kaydedildi. Çalışmaya alınan tüm hastalar randomize olarak 4 gruba (soğuk diseksiyon, plika sütürasyonu, plazma knife ve bipolar koter) ayrıldı. Operasyon süresi, operasyon sırasındaki kan kaybı ve postoperatif komplikasyonlar kaydedildi. Ondört gün boyunca vizüel analog skala kullanılarak hastalara ve ebeveynlerine sorarak ağrı skorlamaları yapıldı. Hastalardan analjezik kullanımını kaydetmeleri istendi.Çalışma sonucunda plazma knife ile yapılan operasyonlar diğer tekniklere göre daha hızlı olduğu saptandı ve daha az kanamaya yol açtığı tespit edildi. Plazma knife tekniğinin bipolar kotere oranla daha az, soğuk diseksiyon tekniklerine göre daha fazla ağrı oluşturduğu saptandı. Plazma knife tekniğinin postoperatif tam iyileşme süreleri yönünden bipolar kotere yakın ama soğuk tekniklerden daha uzun olduğu görüldü. Plikaların sütürasyonun ağrı ve tam iyileşme üzerinde olumlu etkiye sahip olmadığı gibi operasyon süresini uzattığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Tonsillectomy is one of the most performed procedures in daily practice of otorhinolaryngologists. There are so many distinct techniques of tonsillectomy.The aim of this study is to compare tonsillectomy techniques according to the duration of operation, postoperative complete recovery time, intraoperative bleeding, postoperative pain and to observe the ideal operative method.A prospective, randomized study was conducted on 164 patients applied to Otorhinolaryngology and head-neck surgery department of Fatih university medical school hospital between april 2005 and march 2008 to undergo tonsillectomy. All patients classified into 4 groups (cold dissection, plica suturation, plasma knife and bipolar electrocautery) randomly according to operative techniques. Operative time, intraoperative blood loss and postoperative complications were recorded. During 14 days after surgery, patients and their parents were also asked to provide a rating of the patients' current pain intensity using a visual analogue scale. In this period, the parents and patients were also asked to note the analgesic drugs administered. Data were recorded and statistically analyzed.It was found that less bleeding was observed in plasma knife technique compared to cold dissection, plica suturation and bipolar electrocautery and less postoperative pain was observed compared to bipolar electrocautery technique but more postoperative pain was observed compared to cold dissection technique.Concerning postoperative recovery time plasma knife technique and bipolar electrocautery was similar but compared to cold dissection, recovery time of plasma knife and bipolar electrocautery was long. There was not any advantage of plica suturation concerning pain and recovery time and also plica suturation delays the operative time.