Mikroskop ve çıplak gözle yapılan kapsül koruyucu tonsillektomi tekniğinin klasik soğuk bıçak tonsillektomi tekniği ile karşılaştırılması
The comparison of classic cold knife dissection tonsillectomy and capsule sparing tonsillectomy with microscope and with naked eye
  1. Tez No: 271811
  2. Yazar: İLKER AĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAZKAYASI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma, tonsil ile kapsül arasındaki plandan diseksiyon yapılıp tonsil kapsülünü tonsiller fossa içinde bırakan sadece tonsil parenkimi eksizyonuna dayalı kapsül koruyucu teknik ile tonsilin kapsülü ile beraber eksize edilmesine dayanan klasik soğuk bıçak tonsillektomi tekniğinin birbirlerine üstünlüklerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya rekürren tonsillit tanısı ile tonsillektomi operasyonu yapılan 35 hasta alındı. Hastalar rastgele seçilerek her zaman aynı tekniği kullanacak 3 farklı cerrahtan oluşan 3 farklı gruba ayrıldı. 12 hastaya mikroskop ile kapsül koruyucu tonsillektomi tekniği, 11 hastaya çıplak gözle yapılan tonsillektomi tekniği ve 12 hastaya klasik soğuk bıçak tonsillektomi tekniği uygulandı. Bu 3 gruptaki her bir hastanın ayrı ayrı her iki taraf tonsil eksizyonları için operasyon süreleri, kullanılan intraoperatif kanama kontrolü yöntemleri, intraoperatif kanama miktarları, intraoperatif kan kayıp oranları, postoperatif 10 gün boyunca ağrı ve yutma güçlüğü VAS değerleri, histopatolojik olarak spesimenlerin hem makroskopik hem mikroskopik kas/spesimen yüzey alanı oranları kayıt edildi.Bulgular: Tüm grupların postoperatif ağrı ve yutma güçlüğü VAS değerleri karşılaştırıldığında her iki kapsül koruyucu tekniklerle yapılan tonsillektomilerde klasik soğuk bıçak tonsillektomi tekniğine oranla istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha az postoperatif ağrı ve yutma güçlüğü olduğu tespit edildi. İntraoperatif kanama miktarlarında ve kan kayıp oranları incelendiğinde kapsül koruyucu teknik ile yapılan tonsillektomilerde klasik soğuk bıçak tonsillektomi tekniğine oranla istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük değerler tespit edildi. Histopatolojik incelemede de hem makroskopik hem mikroskopik kas/spesimen yüzey alanı oranlarında kapsül koruyucu teknik ile yapılan tonsillektomilerde klasik soğuk bıçak tonsillektomi tekniğine oranla istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük değerler bulundu. Operasyon süreleri karşılaştırıldığında mikroskop ile kapsül koruyucu tonsillektomi tekniği ile klasik soğuk bıçak tonsillektomi teknikleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmazken çıplak gözle yapılan kapsül koruyucu tonsillektomi tekniğinde diğer tekniklere göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek değerler olduğu tespit edilmiştir.Sonuç: Kapsül koruyucu tonsillektomi tekniğinde, postoperatif ağrı komplikasyonundan sorumlu tutulan tonsil kapsülü altındaki kas dokuları açıkta bırakılmadığından dolayı klasik soğuk bıçak tonsillektomi tekniğine göre daha az postoperatif ağrı ve yutma güçlüğü olduğu tespit edilmiştir. Mikroskop kullanımının kapsül koruyucu teknikte büyütülmüş bir görüş açısı sağlayıp doku hakimiyetini arttırarak operasyon zamanını çıplak gözle yapılan kapsül koruyucu tekniğe göre kısalttığı tespit edilmiştir. Kapsül koruyucu tonsillektomi tekniğinin, ister çıplak gözle ister mikroskop ile yapılsın, postoperatif ağrı ve yutma güçlüğünü azalttığı ve sonuçta tonsillektomi sonrası iyileşme dönemini kısalttığı tespit edilmiştir. Sonuçta kapsül koruyucu tonsillektomi tekniklerinin cerrahi olarak emniyetli ve etkili olduğu fikrine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare the classic cold knife dissection tonsillectomy with the capsule sparing tonsillectomy tecniques which depends on exicision of only tonsil and have the main idea of using the dissection plan between tonsil and its capsule and leaving the tonsil?s capsule on the tonsillar fossa.Methods and Materials: Thirty five patients, who have the diagnosis of recurrent tonsillitis, were included in this study. The patients were divided randomly into three goups in which the each same surgeons used the same tecniques. Twelve patients were underwent classic cold knife dissection, eleven patients were operated with capsule sparing tonsillectomy with naked eye and twelve patients were underwent capsule sparing tonsillectomy with microscope. The operation times, the tecniques for hemostasis, the amounts of intraoperative blood loss, the pain and the swallowing difficulty VAS scores, the macroscopic and microscopic muscle/specimen surface area rates of the patients of these three groups were calculated for each tonsil.Results: When we compare the postoperative pain and swallowing difficulty VAS scores of all groups, in the capsul sparing tonsilectomy group we found statistically significant low values than the classic cold knife dissection tonsillectomy group. Furthermore on the macroscopic and microscopic muscle/spesimen surface area rate parameter, the statistically important low values were found as the amount of intraoperative blood loss and the rate of intraoperative blood loss when we compare the classic cold knife dissection tonsillectomy with capsule sparing tonsillectomy tecniques. When we compare the postoperative pain and swallowing VAS scores on the 10 days following the operation even it was not statistically different, we found low scores with the microscopic capsule sparing tonsillectomy group than the naked eye made capsule sparing tonsillectomy group. Comparing the operation times there were statistically high values in the capsule sparing tonsillectomy tecniques with naked eye than the other two groups.Conclutions: In the capsule sparing tonsillectomy tecniques, there was no damaged muscle fibres which are thougth to be responsible of the postoperative pain, were left on the tonsillar fossa so there was found low postoperative pain than the classic kold knife tonsillectomy group. Besides there was less blood lost and more rapid hemostasis in the capsule sparing tonsillectomy tecnique. It was also found that using microscope in the capsule sparing tonsillectomy tecnique made an enlarged view and more control in the operation. This made reducing on the operation time and compensation between the classic cold knife dissection tecnique and capsule sparing tonsillectomy tecnique with microscope., We conclude that even if its made with microscope or naked eye, the capsule sparing tecnique is a reliable and effective tonsillectomy tecnique by reducing the postoperative pain and healing time. Also using microscope reduces the operation time and raises the effectiveness.