Ön açık kapanış olgularının essix materyali ile tedavileri ve etki mekanizmasının değerlendirilmesi
Evaluation of treatment and effect mechanism of anterior open bite cases using essix material
  1. Tez No: 224761
  2. Yazar: MUSTAFA ERİNÇ UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BEDİİ GÖYENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, Essix apareyi ile iskeletsel ve dentoalveolar ön açık kapanış olgularının erken dönem tedavisi sonucu etki mekanizmasının sefalometrik olarak incelenmesidir.Amacımız doğrultusunda, 7-12 yaşları arasında isketesel ve dişsel ön açık kapanış maloklüzyonuna sahip, maksimum pubertal yada öncesi dönemde bulunan 27 hasta çalışma kapsamına alınmıştır. Hastaların kronolojik yaş ortalamaları 9,72 yıldır.Tedavi süresi boyunca hastalara apareyi günde 18-20 saat kullanmaları talimatı verilmiştir. Ayrıca tedavi boyunca çiğneme egzersizleri hastalar tarafından sürdürülmüştür. Tedavi süresi ortalama 4,1 ay olarak saptanmıştır.Tedavi sonucu oluşan değişikliklerin belirlenmesi için sefalometrik filmler üzerinde ölçümler yapılmıştır. Ayrıca hastaların kemik yaşlarını tesbit etmek için el bilek filmlerinden yararlanılmıştır.Sefalometrik filmler üzerinde 18 iskeletsel, 15 dentoalveolar toplam 33 değişken ölçülmüştür. İstatistiksel değerlendirmede grup içi değişimlerin belirlenmesi için ?Paired t Testi? kullanılmıştır. Ayrıca bireysel çizim ve ölçüm hatasının kontrolü için de Dahlberg'in metot hatası formülü (??d2/2n) kullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre, SNB açısında artış; SN-MP, PP-MP, FH-MP açılarında azalma ve alt çenede anterior rotasyon görülmüştür. Ayrıca posterior yüz yüksekliğinde, üst ön yüz yüksekliğinde artış; alt ön yüz yüksekliğinde ve total ön yüz yüksekliğinde ve üst posterior dentoalveolar yükseklikte azalma saptanmıştır. Kesicilerde retrüzyon ve ekstrüzon gözlemlenmiştir. Overbite'da 4,33 mm artış sağlandığı ölçülmüştür.Bu çalışmada Essix apareyinin, alt çenenin anterior rotasyonunda, ön yüz yüksekliğinin azaltılmasında, üst posterior dentoalveolar bölgenin intrüzyonunda, kesicilerin ekstrüzyonunda ve açık kapanışın düzeltilmesinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate cephalometrically the effects of Essix appliance on the early treatment of skeletal and dentoalveolar open bite malocclusion.For this purpose, patients having skeletal and dental open bite malocclusion, in or before maximum pubertal growth were selected. Treatment group consisted of 27 patients (aged 7-12 years). The mean chronological age in the study group was 9,72 years.The patients were instructed to wear the appliance 18-20 hours a day for treatment time. Additionally, the chewing exercises were maintained by patients for treatment period. The treatment time was determined for 4,1 months.We used lateral cephalometric films and measurements to determine the changes after treatment. Also, the skeletal ages of the patients were evaluated with hand-wrist radiograps.33 different parameters of which 18 were skeletal and 15 were dental were evaluated on the cephalometric radiograps. Intragroup comparisons were made with ?Paired t Test?. In addition to, the error of the method was calculated with Dahlberg method error analysis (??d2/2n).The results of this study showed that a increase of SNB angle; a reduction of SN-MP, PP-MP, FH-MP angles and anterior rotation of mandible. Also, an increase of posterior facial height and upper anterior facial height; a decrease of lower anterior facial height, total anterior facial height and upper posterior dentoalveolar height were found at the end of the treatment. Additionally, retrusion and extrusion of incisors have seen in cases. Finally, overbite 4,33 mm increased in treated patients.In this study, it was concluded that the Essix appliance was effective in anterior rotation of mandible, decreasing of anterior facial height, intruding of the posterior dentoalveolar area, extruding of the incisors and correcting the open bite.