'demir eksikliği anemili hastaların periodontal durumları ile dişeti oluğu sıvısı ferritin laktoferrin ve IL - 1B seviyelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi'
Evaluation of periodontal status of patients with iron deficiency anemia and comparison of gingival crecivular fluid levels of ferrtin, lactoferrin and IL-1B
- Tez No: 224774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalısmanın amacı, demir eksikligi anemili hastaların periodontal durumlarınınbelirlenmesi ve diseti olugu sıvısı ferritin, laktoferrin ve IL-1b seviyelerinin karsılastırmalıolarak incelenmesidir.Arastırmanın deney grubu 19 demir eksikligi anemili kadın hastadan, kontrol grubu iseyas ve periodontal hastalık siddetine göre eslestirilmis Periodontoloji klinigine basvuran 20sistemik olarak saglıklı kadından olusmaktadır. Çalısma baslangıcında klinik periodontalparametreler ve hematolojik bulgular kaydedildi ve diseti olugu sıvısı örneklemeleri yapıldı.Klinik periodontal parametreler olarak sondalama cep derinligi, klinik atasman seviyesi, plakindeksi ve gingival indeks skorları kaydedildi. Hematolojik olarak serum demir, serumferritin, hemoglobin ve total demir baglama kapasitesi degerleri kullanıldı. Diseti olugu sıvısıörneklemelerinde ferritin, laktoferrin ve IL-1 b seviyeleri saptandı. Yapılan ölçümler vedegerlendirmelerden sonra çalısmaya dahil edilen bütün bireylere dis tası temizligi ve kökyüzeyi düzlestirilmesinden olusan baslangıç periodontal tedavi yapıldı. Çalısmabaslangıcından üç ay sonra baslangıçta yapılan periodontal ölçümler, hematolojik ve disetiolugu sıvısı örneklemeleri tekrarlandı. Ferritin analizi otoanalizörde ?two sitechemiluminescence? yöntemiyle, laktoferrin ve IL-1 b analizi ELISA yöntemi iledegerlendirildi. Periodontal tedavi sonrası deney ve kontrol grubunda periodontal klinikparametreler azalmalar görüldü. Hematolojik degerlerden total demir baglama kapasitesi heriki grupta da azalırken diger degerler kontrol grubunda düserken, deney grubunda yükseldi.Periodontal tedavi deney grubundaki DOS laktoferrin konsantrasyonlarını azaltmıstır. Tedavisonrası her iki grupta da DOS ferritin konsantrasyonlarında anlamlı azalmalar gözlenmistir.Biyokimyasal bulgulardan IL-1 b konsantrasyonu her iki grupta da anlamlı derecededüsmüstür.Bu çalısmanın sınırları içerisinde, demir eksikligi anemisi ve periodontal hastalıklarınbirbirleri için direkt bir risk olusturmayacagı sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the periodontal status of patients with irondeficiency anemia and comparison of gingival crevicular fluid levels of ferritin, lactoferrinand IL-1b.Nineteen individuals with iron deficiency anemia (experiment) and 20 systemicallyhealthy individuals (control) included to the study. At baseline, clinical periodontal indices,hematologic findings were recorded and gingival crevicular fluid samples were made. Probingdepth, clinical attachment level, plaque index and gingival index was used as clinicalperiodontal parametres. Serum iron, serum ferritin, hemoglobin and total iron bindingcapacity was used for hemaetologic parametres. In gingival crevicular fluid samples, levels offerritin, lactoferrin and IL-1b were recorded. To all participants scaling and root planningwere done where necessary. At third month, the measurements and analysis were repeated.Analysis of ferritin was made by autoanalyzer with ?two site chemiluminescence? method,lactoferrin ve IL-1 b analysis were made by ELISA method.In experimental group and control group, all clinical parametres were reduced afterperiodontal treatment. Total iron binding capacity were reduced in both groups. Gingivalcrevicular fluid concentration of IL-1b was reduced in both groups. Also gingival crevicularfluid lactoferrin concentration was reduced in experimental group and ferritin concentration inboth group were reduced.The results of this study showed that iron deficiency anemia is not a direct risk factor forperiodontal diseases.