Preoperatif olarak uygulanan intravenöz parasetamol ve ibuprofen oral süspansiyonun gömülü mandibular üçüncü molar cerrahisi sonrası analjezik etkinliği ve güvenliği açısından karşılaştırılması
A comparison of analgesic efficacy and safety between preoperatif administration of intravenous paracetamol and soluble ibuprofen followed by impacted third molar surgery
  1. Tez No: 224783
  2. Yazar: BİRKAN TAHA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı; gömülü diş çekimi yapılan hastalara ameliyat öncesinde yeni bir dozda sunulan intravenöz 2 g parasetamolün ve ağız yoluyla verilen çözünebilir formdaki 400 mg'lık ibuprofenin, ağrı kesici etkinliği, ağız açıklığına etkisi ve hepatotoksik etkilerini değerlendirmektir.Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı'na, gömülü alt yirmi yaş dişlerine çekim endikasyonu konarak başvurmuş 18?25 yaş arası (ortalama 21.1) 30 sağlıklı birey ile dahil edilmiştir. 15 erkek ve 15 bayan hastanın tek taraflarında (sağ veya sol) mandibular üçüncü molar diş ameliyatlarından 30 dakika önce infüzyon yoluyla tek doz intravenöz olarak 2 g parasetamol, öbür taraflarında da ağızdan çözülebilir formdaki 400 mg ibuprofen verilmiştir. Ameliyat sonrası ağrı miktarının değerlendirilmesi için de hastalardan belli zaman aralıklarında ilk 24 saati içeren 100 mm'lik GAÖY indeksi kullanılarak kayıtlar alınmıştır. Trismus değerlendirmesi için ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 2. ve 7. gün maksimum ağız açıklıkları ölçülmüştür. Karaciğer enzimlerinin hepatotoksisite açısından değerlendirilmesi için ameliyat öncesinde ilaç uygulanmadan hemen önce ve ameliyat sonrasındaki 48. saatte 5 cc kan örnekleri alınmıştır.İlaçların ağrı kesici etkinlikleri GAÖY değerleri 0. 15. 30. 45. 60. 75. 90.dak 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 16. ve 24. saatlerde alınmış ve yapılan istatistiksel analizde, iki grup arasında önemli bir fark bulunamamıştır (p ? 0.05). Ağrı skorları açısından cinsiyetler arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark yoktur (p>0.05) Trismusa etkileri açısından, her iki grup arasında istatistiki açıdan anlamlı bir fark elde edilememiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the single starting dose of soluble ibuprofen and 2 g of intravenous paracetamol for the analgesic efficacy, hepatotoxic influence in patients undergoing surgical removal of lower impacted third molar.30 healthy subjects (15 women, 15 men, mean age 21.1 years, range18 -25) referred to Selcuk University Faculty of Dentistry Department of Oral and Maxillofacial Surgery Clinic for surgical removal of bilateral impacted lower third molar teeth were included in the study. In the early preoperative period, the patients received a single starting dose of either soluble ibuprofen 400 mg dissolved in 100 ml of water or 15-min intravenous infusion of paracetamol 2 g. Pain intensity were assessed at baseline (To, start of infusion) and at 15 min, 30 min, 45 min, 1 h, 2 h, 3 h, 4 h, 5 h, 6 h, 7 h, 8 h, 16 h and 24 h postmedication using Visual Analog Scale. For the evaluation of trismus, range of mouth opening records were taken prior to surgery, 2nd and 7th day postoperatively. Blood samples for laboratory variables were drawn just before surgery and 48 h post-medication in order to evaluate the hepatotoxic influences of the administered drugs.According to our results, the analgesic efficacy over a 24-h period as measured by VAS there was no statistically significant difference between groups (p ? 0.05). Pain scores were statistically were no differ in both sex. For the evaluation of trismus values, there was no statistically differences between groups (p>0.05). The trismus values in women were statistically greater than in men. For the evaluation of hepatotoxicity and biochemical abnormallity of both drugs, the laboratory analyses of AST, ALT and LDH values showed that the values was found in the range of safety profile and these values do not lead to hepatotoxic affects and biochemical abnormallity.In consequence, both 2 g of intravenous paracetamol and soluble 400 mg ibuprofen with the charecteristics of affective analgesia and safety for hepatocellular activity on pain management subsequent to impacted third molar surgery.