Lipopolisakkarid (E.Coli) ile deneysel olarak endotoksemi oluşturulan buzağılarda akut faz proteinlerin klinik teşhisteki önemi
The importance in clinical diagnosis of acute phase protein in calves that experimentally lipopolisaccharide (E.Coli) induced endotoxemia
- Tez No: 224785
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde Lipopolisakkarid ile endotoksemi oluşturulan buzağılarda; klinik, hematolojik ve biyokimyasal parametreler ile Haptoglobin, Serum Amiloid A ve Fibrinojen konsantrasyonları belirlenmek ve bu parametrelerin endotokseminin teşhis ve prognozundaki önemi ortaya koymak amaçlanmıştır.Bu araştırmada toplam 8 adet sağlıklı 30 ile 45 günlük buzağı kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm buzağılara endotoksemi oluşturmak için 0,1µg/kg dozda LPS intravenöz yolla uygulandı. Buzağılara LPS uygulamadan -24. saat ve 0.saatlerde ve uygulamayı takiben 0.5, 1., 2., 4.,6.,8.,12.,18.,24., 48., 72., 96., 120., 144., 168., 192., 216. ve 240. saatlerde kan örnekleri alındı.Genelde tüm buzağılarda intravenöz LPS infüzyonunu takiben ilk 30-60 dakika içersinde anormal klinik değişikler gözlenmeye başlanmıştır. Tüm hayvanlarda belirgin şekilde refleks ve bilinç kaybı oluşmuştur.Hematolojik sonuçlara göre çalışmanın ilk saatlerinde önemli derecede lökopeni, daha sonra lokositozis ve T ve B-lenfosit sayılarında önemli azalma tespit edildi. Ayrıca APTT, PT, trombosit ve fibrojen gibi koagulasyon parametrelerinde anormal değişiklikler de gözlenmiştir.LPS uygulamasını takiben ortalama Hp değeri 8,13µg/ml seviyesinden 6. saatte 20,84µg/ml seviyesine yükselmiş, 36. saatte ise 500,85 µg/ml gibi maksimum seviyesine ulaşmıştır. Ve Hp seviyesi çalışmanın 144. saatinde basal seviyeye düşmüştür. SAA konsantrasyonun bazal seviyesi 12,37 µg/ml iken, LPS infüzyonunu takiben 3. saatte (30,22µg/ml) yükselmeye başlamış, 24.saate (185,27µg/ml) ise maksimum seviyesine ulaşmıştır.Sonuç olarak, klinik ve laburatuvar bulgular temelinde buzağılara 0,1µg/kg dozda LPS'nin intravenöz uygulanmasıyla endotoksemi gelişmiştir. Hem Hp hem de SAA'nın buzağılarda endotoksemi için indikatör olduğu anlaşılmıştır. Haptoglobin'in SAA ile kıyasla, buzağı endotoksemisi için daha prognostik bir indikatör olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the importance of haemathology, biochemical parameters, disseminant intravasculer coagulopathy and concentrations of acute phase proteins (Haptoglobin, fibrinogen and Serum Amiloid A) in the diagnosis and prognosis of calves experimentally endotoxemia induced with Lipopolisaccharide.A total of eight healthy Holstein calves, aging 30 to 45 days old were used in this study. In all calves, the endotoxemia were induced by giving 0,1µg/kg doses of LPS in 50 ml physiologic saline via intra-venous route. In order to determine the changes in heamathologic, biochemical, IgG, cougulation, haptoglobin and serum Amiloid A levels, blood samples were collected before (24 hour) and after the endotoxemia induction at 0, 0.5, 1, 2, 4,6,8,12,18,24, 48, 72, 96, 120, 144, 168, 192, 216 and 240 hours of study. In addition, clinical symptoms or signs of endotoxemia were also observed following LPS infusion.Haematological examination showed that a significant leucopenia, folowed by a leucocytosis and decresead T and B-Lyphocytes levels were detected at the first hours of study. Abnormal chances were also observed in cougulation parameters such as APTT, PT, trombosit and fibrinogen during study.The serum (Hp) concentrations were increased from basal levels (8,13µg/ml) to 20,84µg/ml levels at 6th hours following LPS infusion. The highest Hp concentration (500,85 µg/ml) was found at 36 hours after LPS infusion. And than, the Hp levels were declined to basal levels at 144 hour of study. First 3 hours following LPS infusion, the SAA concentrations have increased from basal levels (12,37 µg/ml) to 30,22µg/ml levels, and the highest concentration (185,27µg/ml) of SAA was measured at 24. at hours of study. And than SAA level has declined to basal levels at 120. hours of study.In general, abnormal clinical changes such as anorexia, depression, increased respiratory counts and heart rate were observed between 30 and 60 minutes following LPS infusion and the different degree of depressions were determined in all calves.In conclusion, based on clinical and laboratory findings, the endotoxemia was successfully induced by giving 0,1µg/kg doses LPS via intra-venous route. Results suggest that both Hp and SAA could be used as an indicator in the diagnosis of calves with endotoxemia. Moreover, haptoglobin might be a better indicator for calves with endotoxemia than SAA.