Transkraniyal manyetik stimülasyonun nöromusküler yanitlarinda üst ekstremite vibrasyonunun etkisi
Effect of upper extremity vibration upon neuromuscular responses to transcranial magnetic stimulation
- Tez No: 224787
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı vibrasyonsuz ve vibrasyonlu (27 Hz) antrenmanların transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) sonrası kortikal sessiz periyot (KSP) ve kortikal motor eşik (KME) üzerine etkilerini araştırmaktı. Metot: Üniversiteli 22 sporcunun ön kol kontralateral motor korteksi üzerine yuvarlak bobinli TMS yerleştirildi. Her katılımcı için uygun TMS uyaranını saptamak için istirahatta KME ölçüldü. Daha sonra vibrasyon dambılı vibratörü kapalı konumda kullanılarak dominant kol ile 15 biceps curl (15 fleksiyon ve 15 ekstansiyon) yaptırıldı. Bir başka gün aynı egzersiz 27 Hz (2mm amplitüd) vibrasyon frekansı ile tekrarlandı. Her egzersiz ardından katılımcı flexor digitorum sublimus kasını maksimal istemli kasılmanın % 30'u ile kasarken tek uyarımlı TMS uygulandı. TMS'yi takiben KSP'ler kayıt edildi. KME'ler dinlenme sırasında ve vibrasyonlu çalışmalar ardından ölçüldü. Bulgular: Tüm katılımcılar çalışmaları planlandığı şekilde tamamladı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study was to examine the effects of exercise with and without vibration on the cortical silent period (CSP) and cortical motor threshold (CMT) measured using transcranial magnetic stimulation (TMS). Methods: In 22 university athletes CSPs and CMTs for dominant and non-dominant extremities were measured using TMS. Fifteen biceps curls were performed with the dominant arm using a single vibration dumbbell (no vibration). Later, the same biceps curl protocol was performed with the dumbbell vibrating at 27 Hz (2 mm amplitude). A supra-threshold TMS stimulus (1.5x CMT) was delivered to determine CSPs before and following each exercise protocol. CMTs were measured at rest and following the vibration exercise protocol. Results: All subjects completed the study protocol as designed.