'Myastenia gravis'li bireylerde kortikal eksitabilitenin değerlendirilmesi, yorgunluk, fiziksel performans ve yaşam kalitesi parametreleriyle ilişkisi'
'Assessement of cortical excitability in individuals with myasthenia gravis, its relationship with fatigue, physical performance, and quality of life parameters
- Tez No: 862328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ SALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Myastenia Gravis'li bireylerde kortikal eksitabilitenin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve ayrıca sonuçların yorgunluk, fiziksel performans ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkisinin gösterilmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 45,7311,48 yıl olan 26 MG'li birey ve yaş ortalaması 40,30 12,14 yıl olan 24 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin demografik verileri kaydedildikten sonra her iki gruba kortikal eksitabilitenin değerlendirilmesi için Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (İntrakortikal Fasilitasyon (ICF), Kısa Aralıklı İntrakortikal İnhibisyon (SICI), Kısa Latanslı Afferent İnhibisyon SAI ve Kortikal Sessiz Süre (CSP)) kullanıldı. Çalışma grubunun hastalık sınıflaması Myasthenia Gravis Foundation of America Clinical Classification ile, hastalık şiddeti Nicel Myastenia Gravis Skoru ile, fonksiyonel kapasiteleri 6 dakika yürüme testi ve kol hareket testi ile, solunum kapasiteleri solunum fonksiyon testleri ile, subjektif yorgunlukları Checklist Individual Strength Ölçeği ile, performansa dayalı yorgunlukları linear trend (LT) ile, yaşam kaliteleri Myasthenia Gravis Yaşam Kalitesi Ölçeği (MGQoL15) ile, günlük yaşam aktiviteleri Myastenia Gravis Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (MG-ADL) ile ve uyku bozuklukları Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Epworth Uykululuk Ölçeği ile değerlendirildi. Çalışma grubunda kortikal eksitabilite değerlendirmelerinden kolinerjik yolakların aktivasyonunu gösteren SAI'nin kontrol grubundan düşük olduğu (p=0,009) ve intrakortikal inhibisyonu gösteren CSP latansının uzadığı (p=0,018) görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was planned to assess cortical excitability in individuals with Myasthenia Gravis (MG), compare it with healthy controls, and demonstrate the relationship of the results with fatigue, physical performance, and quality of life. The study included 26 individuals with MG with an average age of 45.73±11.48 years and 24 healthy individuals with an average age of 40.30±12.14 years. After recording the demographic data of the participants, Transcranial Magnetic Stimulation was used to evaluate cortical excitability in both groups. TMS measures included Intracortical Facilitation (ICF), Short-Interval Intracortical Inhibition (SICI), Short-Latency Afferent Inhibition (SAI), and Cortical Silent Period (CSP). The disease classification of the study group was determined using the Myasthenia Gravis Foundation of America Clinical Classification. Disease severity was measured using the Quantitative Myasthenia Gravis Score. Functional capacities were evaluated with the 6-minute walk test and arm movement test, respiratory capacities with respiratory function tests, subjective fatigue with the Checklist Individual Strength Scale, performance-based fatigue with the linear trend (LT), quality of life with the Myasthenia Gravis Quality of Life Scale (MGQoL15), daily living activities with the Myasthenia Gravis Activities of Daily Living Scale (MG-ADL), and sleep disorders with the Pittsburgh Sleep Quality Index and Epworth Sleepiness Scale. The study found that SAI, which indicates the activation of cholinergic pathways, was lower in the study group compared to the control group (p=0.009), and CSP latency, which indicates intracortical inhibition, was prolonged (p=0.018).