Tip 1 diyabet modelinde hem oksijenaz enzim sisteminin vasküler regülasyonu
Vasoregulatory effect of heme oxygenase enzyme system on type 1 diabetes
  1. Tez No: 224792
  2. Yazar: SAADET TÜRKSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUKADDER YASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hiperglisemi endotel hasarı, geciken hücre replikasyonu ve apoptoza yol açan oksidatif stresin artışı ile ilişkilendirilmiş bir durumdur. Hem oksijenaz (HO) oksidatif hasara karşı anahtar savunma mekanizmalarından birini oluşturur ve HO-1 aktivite artışı diyabette bilinmeyen mekanizmalar aracılığı ile endotel disfonksiyonu, apoptoz ve süperoksit oluşumunu azaltır. Çalışmamızda öncelikle, STZ ile oluşturulan diyabet modelinde HO protein ekspresyonu ve aktivitesi incelenmiştir. Sonuçlarımıza göre HO- 1/HO-2 protein ekspresyonunda herhangi bir değişim gözlenmemesine rağmen diyabetik grupta HO aktivitesi azalmıştır. Hiperglisemik ortamda süperoksit düzeyi artış göstermiştir ve bu artış HO-1 inhibisyonu ile indüklenirken HO-1 indüksiyonu ile azalmıştır. Diyabetik sıçan grubunda vasküler ecSOD protein ekspresyonunda ve plazma katalaz aktivitesinde azalma gözlenmiştir. HO-1'in CoPP ile upregüle edilmesi ecSOD düzeyini artırmakla birlikte Cu/ZnSOD düzeyi değişmemiştir. Diyabetik sıçanlarda HO-1 aktivitesinin upregülasyonu iNOS protein düzeyinde azalmaya, eNOS protein düzeyinde ise artışa neden olmuştur. Çalışmamızda HO-2'nin ecSOD ve eNOS proteinleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için siRNA tekniği kullanılmıştır ve sonuçlarımız siHO-2'nin ecSOD protein ekspresyonunu azaltırken eNOS düzeyinde bir değişim oluşturmadığını göstermiştir. Diğer taraftan STZ ile endotele-bağımlı gevşeme yanıtlarındaki azalma HO-1 indüksiyonu ile normalize edilmiştir. Bu sonuçlar deneysel diyabet modelinde HO-1'in oksidatif hasara karşı vasküler sitoprotektif etkisinin ecSOD ve eNOS protein ekspresyonlarının artışı ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada ayrıca HO-1'in mitokondrideki varlığı ve bu enzimin apoptotik süreçteki rolü araştırılmıştır. HO-1 indüktörü CoPP uygulaması ile HO-1 mitokondride özellikle iç membranın iç yüzünde ve matrikste saptanmıştır. Sonuçlarımız HO-1'in mitokondriyal lokalizasyonunun mitokondri-aracılı süperoksit üretimi ve apoptozda kritik role sahip olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Hyperglycemia has been linked to increased oxidative stress, leading to endothelial dysfunction, delayed cell replication, and enhanced apoptosis. Heme oxygenase represents a key defense mechanism against oxidative injury. Increased heme oxygenase (HO)-1 activity attenuates endothelial cell dysfunction, apoptosis and decreases superoxide anion formation in experimental diabetes by unknown mechanisms. First, we examined the effect of STZ-induced diabetes on HO protein expression and activity. The expression of HO-1/HO-2 protein was unchanged, however HO activity was decreased in aortas of diabetic rats compared with control. Hyperglycemia increased superokside level and this increase was augmented with HO-1 inhibition and diminished with HO-1 upregulation. Vascular ecSOD and plasma catalase activities were significantly reduced in diabetic compared to nondiabetic rats. Upregulation of HO-1 expression by intermittent administration of CoPP, an inducer of HO-1 protein and activity, conferred an increase in ecSOD, but there was no significant change in Cu/Zn-SOD. Increased HO-1 activity in diabetic rats yielded a decrease in iNOS, and increase in eNOS protein levels. Using siRNA HO-2, we tested the effect of HO-2 on ecSOD and eNOS protein expressions. Although there was no change in eNOS protein expression, HO-2 siRNA treatment decreased the basal level of ecSOD. On the other hand, aortic ring segments from diabetic rats exhibited significant reduction in relaxation to ACh, which was reversed with CoPP treatment. These observations in experimental diabetes suggest that the vascular cytoprotective mechanism of HO-1 against oxidative stress requires an increase in ecSOD and eNOS protein expressions. We extended these studies to the mitochondria, examining the presence of HO-1 and its role in the regulation of apoptotic process. The administration of CoPP, a potent inducer of HO activity, caused a translocation of HO-1 into the mitochondria, mainly in the inner face of the mitochondrial inner membrane and, to a lesser extent, in the matrix. Our findings support that localization of HO-1 in the mitochondrial compartment appears to play a critical role in mitochondria-mediated superoxide anion production and apoptosis