Akslerometrik tremor ölçümü ve analizi
Tremor measurement and analysis using accelerometer
- Tez No: 224812
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tremor ölçümü konusunda çok fazla araştırma yapılmış olmasına rağmen halen yerleşmiş bir ölçüm yöntemi yoktur. Tremor ölçüm sistemlerinden biri de akselerometrik ölçüm yöntemidir. Bu proje tremor ölçümünü sadece klinik araştırmaları desteklemek amacıyla değil rutinde tanı, ayırıcı tanı ve hasta takibinde klinisyene destek olabilecek bir standart getirmeyi hedeflemiştir. Aynı zamanda hastaların tremor karekteristiklerini de anlamaya yardımcı olacaktır. Bu çalışmada akselerometrik tremor analiz sistemi kullanılmıştır. Çalışmamızda kullanılan kayıt sistemi ortalama teknik bilgiye sahip bir araştırmacının kendisinin kurup çalıştırabileceği düşük maliyetli basit bir kayıt sistemidir. Deneklerin tremorlu uzuvları üzerine özel bir aparatla yerleştilen akselerometrelerle bilgisayar ortamına kaydedilen tremor verilerine Dasylab yazılım programı ile güç spektrumu analizleri uygulanmıştır. Kayıtlar istirahat, postural, kinetik, spiral çizme ve yük eklenmiş postural pozisyonlarında 60'ar saniyelik sürelerle alınmıştır. Kinetik ve spiral çizme pozisyonlarının süreleri deneğin hareket yeteneğine bağlıdır. Deneklerin deneye uyum yetenekleri oldukça yüksek olmuştur. Yerine getirmeleri istenen görevler her yaşta deneğin kolay anlayabileceği şekilde düşünülerek tasarlandığından deneklerde her hangi bir adaptasyon zorluğu yaşanmamıştır. Akselerometrik tremor ölçümü noninvaziv bir ölçüm olduğu için araştırılacak kişi üzerinde olumsuz bir etki yaratmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although much research has been conducted on tremor measurement, there is still no standard system for its measurement. One method is to use an accelerometer. This study aimed to develop a standard method not only to support clinical research, but also to help clinicians in routine diagnosis, differential diagnosis and patient follow up. At the same time it will help understand the characteristics of tremor in pathologic cases. In this study a tremor measurement and analysis system using accelerometers has been develeoped. The recording system employed is a simple and low cost system that a researcher with moderate technical knowledge can set up. The tremor data were acquired using accelerometers placed on limbs which had tremor and then signal analysis was conducted in the frequency domain using the Dasylab software. Tremor records were taken for 60 seconds in resting position, postural, kinetic, while drawing a spiral and in postural position with a load. The durations of kinetic and spiral drawing positions depended on the subject?s speed of motion. The subjects adapted easily to the experimental conditions. Since the tasks required of the subjects were designed in a way that could be understood by subjects of all ages, they had no problems of adaptation. Because tremor measurment using accelerometers is a non-invasive method it has no adverse effects on the subject.