Alkanamit türevleri üzerinde sentez, biyolojik aktivite ve yapı-etki çalışmaları
The synthesis, biological activity and structure-activity relationship of alkanamide derivatives
- Tez No: 224811
- Danışmanlar: PROF.DR. VAROL PABUÇCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Epilepsi serebral nöronların anormal boşalmalarıyla ortaya çıkan geçici ataklarla karakterize kronik bir nörolojik hastalıktır. Mevcut antiepileptik ilaçların optimal kullanılmasına ve son yıllarda birçok yeni ilacın eklenmesine karşın, tedavide kullanılan antiepileptik ilaçların, nöbetlerin engellenmesinde ve kontrol edilmesinde çok başarılı olmadığı bilinmektedir. Gerek mevcut ilaçlara hastaların gösterdiği direnç, gerekse uzun süren tedavinin sebep olduğu istenmeyen birçok yan etki ve diğer bazı ilaçlarla ortaya çıkan farmakokinetik etkileşmeler, yeni antiepileptik ilaçların geliştirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Yeni antiepileptik ilaçların geliştirilmesinde en üretken yöntemlerden biri, ümit verici antikonvülzan aktivite gösteren bir lider molekül üzerinde moleküler modifikasyon gerçekleştirmektir. Anilit işlevsel grubu, moleküler modifikasyon yönteminin uygulandığı çalışmalarda antikonvülzan etkinliği saptanmış olan farmakofor yapılardan biridir. ? Karbonunda (1H-imidazol-1-il) ya da ftalimido gruplarını taşıyan N-fenilasetamit ve propanamit bileşikleri de aktivite açısından çalışılmış bir grup anilit türevidir. Çalışmamız iki bölüm halinde sunulmuştur. Birinci bölümünde Soyer ve arkadaşlarının bulgularından yola çıkılarak, N-fenil halkasının 2 ya da 2,6 konumlarında alkil sübstitüentlerinin bulunduğu N-fenilasetamit ve propanamit yapısı sabit tutularak, ? karbonunda imidazol dışında kalan azotlu 5 üyeli halkalardan 1,2,4-triazol ve pirazol halkalarının antikonvülzan aktiviteye katkısı incelenmiştir. İkinci bölümünde ise sentezlediğimiz bileşiklerde anilit grubunun farmakofor olarak önem taşıyıp taşımadığını saptamak için, N-fenil grubu benzil ile yer değiştirilerek bir grup bileşik sentezlenmiştir. Bileşiklerin sentezi iki basamakta gerçekleştirilmiştir. İlk basamakta ??kloroaçil klorürler; sübstitüe anilinler, anilin ya da benzilamin ile tepkimeye sokularak ??kloroanilitler ve ??kloro-N-benzilamitler elde edilmiştir. İkinci basamakta hedef bileşikleri vermek üzere ??kloroanilitler ve ??kloro-Nbenzilamitler; pirazol, 1,2,4-triazol ve imidazol halkaları ile tepkimeye sokulmuştur. Sentezi gerçekleştirilen bileşiklerin yapıları 1H NMR, APCI kütle, IR, UV bulgularıyla teyit edilmiştir. Sentezi gerçekleştirilen bileşiklerin antikonvülzan aktiviteleri intraperitonal uygulamadan sonra 30. dakika ve 4. saatte oluşturulan maksimal elektroşok tutarıklarına (MES) karşı farelerde test edilmiş olup olası bir nörotoksisite varlığının saptanması için rotarod testi kullanılmıştır. MES testinden elde edilen sonuçlar en aktif bileşiğin T2 kodlu 2-(1H-1,2,4- triazol-1-il)-N-(2,6-dimetilfenil)asetamit olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic and often progressive disorder characterized by recurrent transient attacks which are caused by an abnormal discharge of cerebral neorons. It?s one of the most common neurological diseases. Despite the new developed antiepileptic drugs and optimal use of available antiepileptic drugs the treatment is not satisfactory in preventing and controlling seizures. Also, the adverse effects of antiepileptic drugs, patients? resistance to antiepileptic drugs, pharmacokinetic interactions with other drugs makes it necessary for developing new antiepileptic drugs. In developing new antiepileptic drugs, one of the most fruitful methods is the molecular modification of a lead molecule with promising anticonvulsant activity. As a result of molecular modification studies, anilide derivatives seem to be a special pharmacophore possesing anticonvulsant activity. N-phenylacetamide ve propanamide compounds having (1H-imidazole-1-yl) or phtalimido substitutions at ? carbon were also studied for their activities. The study is presented in two parts. In the first part, according to the results of Soyer and coworkers? studies, we synthesized N-phenyl acetamide and propionamide derivatives having 2 or 2,6 alkyl substitutions as well as pyrazole and 1,2,4-triazole as 5 membered heterocyclic rings at the ? carbon and explored the possible effects for anticonvulsant activity. In the second part, to determine the importance of the anilide pharmacophore, we synthesized another group of compounds by changing the N-phenyl ring to N-benzyl ring. The target compounds were prepared by a two-step synthesis. In the first step, ?-chloroanilides and ?-chloro-N-benzylamides were prepared by reacting ?- chloroacyl chloride with substituted anilines, aniline or benzylamine. In the second step, ?-chloroanilides and ?-chloro-N-benzylamides were condensed with pyrazole, 1,2,4-triazole and imidazole to furnish the target compounds. The structures of the synthesized compounds were confirmed by 1H NMR, IR, UV, APCI MS data. The target compounds were tested in mice against maximal electroshock seizures (MES), induced 0.5 and 4 hours after intraperitoneal administration. The rotarod test was used for determining possible neurotoxicity. The results obtained from thr MES test indicate that 2-(1H-1,2,4-triazole-1-yl)- N-(2,6-dimethylphenyl)asetamide (T2) is the most active compound.