Gebelerin risk durumunun belirlenmesinde kullanılan knox skorlama sistemi'nin geçerliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of knox scoring systems validity used for determining at high risk pregnancy
  1. Tez No: 224820
  2. Yazar: AKGÜL KURU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NERİMAN SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, doğum öncesi dönemde gebelerin risk durumunun belirlenmesi için Knox ve arkadaşları tarafından geliştirilen Knox Skorlama Formu'nun ülkemizdeki geçerliliğini değerlendirmek için planlanan prospektif ve metodolojik bir araştırmadır. Çalışma, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Eylül 2006 ve Haziran 2006 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmada yer alan gebelerin, %35.7'sinin 20-24 yaş grubunda olduğu, %66.7'sinin ilkokul ve altı eğitime sahip olduğu, büyük çoğunluğunun çalışmadığı, %55'inin 500 - 999 YTL arasında gelire sahip olduğu, %69'unun ise sosyal güvencesinin SSK olduğu saptanmıştır. Gebelerin ilk evliliklerini %58.1 ile 16?20 yaş grubu arasında yaptığı, mevcut gebeliklerinin %38'inin ilk gebeliği olduğu belirlenmiştir. Ayrıca gebelerin %17.8'inin eşleri ile akraba olduğu sonucuna varılmıştır. Knox Skorlama Formu gebelere gebeliğin başında uygulandığında, sensitivitesinin %58, spesifitesinin %50.4, pozitif prediktif değerinin %10 olduğu; doğumun başlangıcında ikinci kez uygulandığında ise, sensitivitesinin %91, spesifitesinin %90 ve pozitif prediktif değerinin %50 olduğu belirlenmiştir. Çalışmada olumsuz perinatal sonuç toplam 12 olguda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a prospective and methadologically which has been planned to test the validity of ?Knox Scoring System? developed by Knox et.al. for the identification of pregnants at risk in antenatal period in my country. Study was carried out Atatürk Education and Research Hospital between September through June 2005. It was determined that 35.7% of pregnants were in 20-24 age group, 66.7% were elementery school and under gratuates, majority were employed, 55.0% had income between 500-900 YTL, 69.0% had SSK type of social security. It was found out that 58.1% of pregnants first got married in 16-20 age group, the first pregnancies of 38% were their pregnancies at present. In addition 17.8% of pregnants were relative with husbands. When Knox Scoring Form was applied at first booking, its sensitivity was 58%, its specifity was 50.4%, its positive predictive value was 10%; however Knox Scoring Form was applied the onset of labor, it was determined that sensivity of scoring system was 91%, specifity was 90% and its positive predictive value was 50%.