Kliniğimizde doğum yapan gebelerde postpartum depresyonun prospektif incelenmesi
Prospective analysis of postpartum depression in pregnant women who gave birth at our clinic
- Tez No: 1015400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU BİLGE TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışma postpartum depresyonun sosyodemografik, obstetrik ve klinik değişkenlerle ilişkisini araştırmak, risk grubundaki anneleri tespit ederek erken tanı ve tedavi imkânı sunmak amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu tek merkezli prospektif klinik çalışma, T.C. Sağlık Bilimler Üniversitesi Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim Araştırma Hastanesi'nde postpartum dönemdeki kadınlarda depresyon varlığını ve depresyonla ilişkili klinik, obstetrik ve sosyodemografik faktörleri değerlendirmek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Araştırmada katılımcıların sosyodemografik özellikleri, obstetrik öyküleri, gebelik ve doğum sürecine ilişkin klinik verileri kaydedilmiştir. Ayrıca doğum öncesi ve sonrası hemoglobin düzeyleri, yenidoğanın kilosu, APGAR skorları, yenidoğan yoğun bakım ünitesi yatışı ve endikasyonları incelenmiştir. Katılımcıların postpartum depresyon düzeyleri, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDS) kullanılarak değerlendirilmiştir. Ölçekten elde edilen toplam puanlar sürekli değişken olarak analiz edilmiş, ayrıca belirlenen kesme puanına göre“depresyon var”ve“depresyon yok”şeklinde kategorize edilerek değerlendirmeye alınmıştır. BULGULAR: Çalışmaya toplam 150 postpartum kadın dahil edilmiştir. Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDS) için ≥13 kesme puanı dikkate alındığında, katılımcıların %20'sinde postpartum depresyon saptanmıştır. EPDS puan ortalaması 8.37±5.25 olup medyan değer 8 (IQR: 7) olarak bulunmuştur. EPDS puanları ile klinik ve obstetrik değişkenler arasındaki ilişkiler değerlendirildiğinde yaş, parite, gebelik haftası, vücut kitle indeksi, ek hastalık varlığı, hemoglobin düzeyleri, doğumhanede kalış süresi, doğum şekli, spontan eylem, indüksiyon, sezaryen endikasyonları, preterm doğum, yenidoğanın kilosu, APGAR skorları ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YDYBÜ) yatışı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır (tüm p>0.05). Bununla birlikte, depresyon grubunda doğumhanede kalış süresinin daha uzun ve gravida değerlerinin daha düşük olduğu gözlenmiş, ancak bu farklılıklar istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır. Benzer şekilde, gebelikte hastane yatışı olan grupta depresyon oranının daha yüksek olduğu görülmüştür (%35.0'a karşı %17.7). Abortus öyküsü olmayan grupta EPDS puanlarının daha yüksek olduğu saptanmış, ve bu fark istatistiksel anlamlılığa oldukça yakın bulunmuştur (p=0.053). Sosyodemografik değişkenler incelendiğinde, çalışan kadınların EPDS puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir (9.90±5.60'a karşı 7.80±5.00; p=0.019). Benzer şekilde, gebe eğitimi alan kadınlarda da EPDS puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır (9.90±5.60'a karşı 7.80±5.00; p=0.024). Eğitim durumu açısından anlamlılığa yakın bir eğilim gözlenmiş (p=0.083), okuryazar olmayan ve yalnızca okuryazar olan gruplarda EPDS puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Geliri giderinden az olan grupta EPDS puanları daha yüksek bulunmasına rağmen, bu fark istatistiksel olarak anlamlılığa ulaşmamıştır (p=0.266). Sigara kullanan bireylerde EPDS puanları anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (10.80±5.80'e karşı 7.90±5.00; p=0.012). Ayrıca sigara kullanan bireylerde EPDS puanının ortalama 2.88 puan daha yüksek olduğu ve postpartum depresyon görülme olasılığının yaklaşık 3.7 kat arttığı saptanmıştır (OR=3.69; %95 GA: 1.18–11.57; p=0.025). Çok değişkenli analiz sonucunda sigara kullanımının postpartum depresyon varlığı ile bağımsız olarak ilişkili olduğu belirlenmiştir. SONUÇ: Bu çalışmada postpartum depresyon prevalansı %20 olarak saptanmıştır. Postpartum depresyonun klinik, obstetrik ve sosyodemografik belirleyicileri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular postpartum depresyonun klinik ve obstetrik değişkenlerden ziyade sosyodemografik ve davranışsal faktörlerle daha yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Çalışmanın en önemli bulgusu, sigara kullanımının postpartum depresyon için bağımsız bir risk faktörü olarak belirlenmesidir. Sigara kullanan kadınlarda postpartum depresyon görülme olasılığının yaklaşık 3,7 kat arttığı saptanmıştır.Ayrıca çalışan kadınlarda ve gebe eğitimi alan kadınlarda da EPDS puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular, postpartum depresyonun çok faktörlü bir yapıya sahip olduğunu ve doğum sonrası bakım hizmetlerinde yalnızca fiziksel iyilik halinin değil, annenin ruhsal durumunun da rutin olarak değerlendirilmesinin önemini göstermektedir. Özellikle sigara kullanan kadınlar başta olmak üzere risk altındaki annelerin erken dönemde belirlenmesi, uygun danışmanlık ve psikososyal destek hizmetlerinin sağlanması postpartum depresyonun olumsuz etkilerinin azaltılmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study was conducted to investigate the relationship between postpartum depression and sociodemographic, obstetric, and clinical variables, as well as to identify mothers at risk and provide opportunities for early diagnosis and treatment. MATERIALS AND METHODS: This single-center prospective clinical study was designed as a cross-sectional and descriptive study to evaluate the presence of depression and the clinical, obstetric, and sociodemographic factors associated with depression among postpartum women in the Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital. In this study sociodemographic characteristics, obstetric histories, clinical data related to pregnancy and delivery were recorded. Additionally, prepartum and postpartum hemoglobin levels, the newborn's weight, APGAR scores, neonatal intensive care unit admission, and the indications for admission were examined. Postpartum depression levels of the participants were assessed using the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS). The total scores obtained from the scale were analyzed as continuous variables and were also categorized as“depression present”or“depression absent”according to the predetermined cut-off score. RESULTS: A total of 150 postpartum women were included in the study. Considering an Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) cut-off score of ≥13, postpartum depression was identified in 20% of the participants. The mean EPDS score was 8.37±5.25, with a median value of 8 (IQR: 7). When the relationships between EPDS scores and clinical and obstetric variables were evaluated, no statistically significant associations were found with age, parity, gestational week, body mass index, presence of comorbid disease, hemoglobin levels, duration of stay in the delivery room, mode of delivery, spontaneous labor, induction, indications for cesarean section, preterm birth, neonatal birth weight, APGAR scores, or neonatal intensive care unit (NICU) admission (all p>0.05). Nevertheless, a longer duration of stay in the delivery room and lower gravidity values were observed in the depression group, although these differences did not reach statistical significance. Similarly, the rate of depression was higher among women who had been hospitalized during pregnancy compared to those without hospitalization during pregnancy (35.0% vs. 17.7%). EPDS scores were also found to be higher among participants without a history of abortion, and this difference was very close to statistical significance (p=0.053). With regard to sociodemographic variables, employed women were found to have significantly higher EPDS scores than unemployed women (9.90±5.60 vs. 7.80±5.00; p=0.019). Similarly, women who received antenatal education had higher EPDS scores compared to those who did not (9.90±5.60 vs. 7.80±5.00; p=0.024). A trend toward significance was observed for educational status (p=0.083), with higher EPDS scores detected among illiterate participants and those who were only literate. Although EPDS scores were higher in participants whose income was lower than their expenses, this difference was not statistically significant (p=0.266). EPDS scores were significantly higher among smokers compared to non-smokers (10.80±5.80 vs. 7.90±5.00; p=0.012). In addition, smokers had EPDS scores that were on average 2.88 points higher, and the likelihood of postpartum depression was approximately 3.7 times greater among smokers (OR=3.69; 95% CI: 1.18–11.57; p=0.025). Multivariate analysis demonstrated that smoking was independently associated with the presence of postpartum depression. CONCLUSION: In this study, the prevalence of postpartum depression was found to be 20%. Clinical, obstetric, and sociodemographic determinants of postpartum depression were evaluated. The findings indicate that postpartum depression is more closely related to sociodemographic and behavioral factors than to clinical and obstetric variables. The most important finding of the study is the identification of smoking as an independent risk factor for postpartum depression. It was found that the likelihood of experiencing postpartum depression was approximately 3.7 times higher in women who smoke. Furthermore, higher EPDS scores were found in working women and women who received prenatal education. The findings demonstrate that postpartum depression has a multifactorial structure and highlight the importance of routinely assessing not only the physical well-being but also the mental state of the mother in postnatal care services. Early identification of at-risk mothers, especially women who smoke, and the provision of appropriate counseling and psychosocial support services can contribute to reducing the negative effects of postpartum depression.