Elektrokimyasal genosensör ile DNA dizi tayini
The detection of DNA oligonücleotide with electrochemical genosensor
- Tez No: 224831
- Danışmanlar: PROF. DR. M. E. ŞENGÜN ÖZSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, elektrokimyasal bir genosensör tasarımı yapıldı. Yapılan genosensörün gerçek hasta örneklerine uygulanabildiği gösterildi.Bazı ilaç öncü maddelerin, çift sarmal DNA ve tek sarmal DNA ile etkileşimi kalem grafit elektrot (PGE) kullanılarak incelendi. Elektrokimyasal yöntem olarak diferansiyel puls voltametri tekniği kullanıldı.Çalışılan maddelerin dsDNA ve ssDNA ile etkileşim sonrasında guanin bazının yükseltgenme pik akımını azalttığı gözlendi.Sonuç olarak çalışmalarımızda yeni sentezlenmiş maddelerin DNA ile etkileşmesinin incelenmesi amacıyla; hızlı, güvenilir ve ucuz maliyetle elektrokimyasal tayin yöntemi geliştirildi. Bu tayin yöntemi, yeni tasarlanan ilaç ve tayin yöntemlerinin geliştirilmesi ve çevre kirliliğine yol açan toksik maddelerin tayinlerine yönelik yeni yöntemlerin geliştirilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The interaction between different compounds and double stranded DNA was studied by using pencil graphite electrode in this study. Differential pulse voltammetry was used as an electrochemical method.In all compounds studied here, it was found that there was a decrease at guanine oxidation signal after the interaction between compounds ds/ssDNA,As a conclusion, fast, reproducible and inexpensive electrochemical technique was performed in order to study on the detection of interaction between newly synthesized compounds and DNA. It is important due to development of new drugs designed and their analysis and also the development of new techniques that can be used for detection of toxic compounds causing to enviromental pollution