Amatör futbol oyuncularının saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
The researching of aggressiveness level of amateur football players
  1. Tez No: 224890
  2. Yazar: RAMAZAN TOPUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SANİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, amatör futbol oyuncularının saldırganlık düzeylerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemini, 2007?2008 futbol sezonunda Konya İli'ndeki 1.Amatör Küme Süper Grup'ta ve 1.Amatör Küme A ve B Grubu'nda mücadele eden takımlardan tesadüfî örneklem yöntemiyle seçilen 13 takımın 223 amatör futbolcusu oluşturmuştur.Araştırmada, veri toplama aracı olarak İpek İlter (Kiper) tarafından geliştirilen ?Saldırganlık Envanteri? (Kiper, 1984) ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde, yapılan normallik sınamasına göre ikili küme karşılaştırmaları için bağımsız grup t testi, üç veya daha fazla küme karşılaştırmaları için tek yönlü varyans analizi; tek yönlü varyans analiz sonucu anlamlı bulunan farklılıkların kaynağını belirlemek üzere, varyansların homojen olmasından dolayı Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to study the level of aggressiveness of the amateur footballers.The sample of this research includes 223 amateur football players from 13 teams chosen from first Amateur League Super Group and first Amateur League A and B groups by coincidental sample in Konya in 2007 ? 2008 seasons.In this research, as means of collecting datum; ?Aggressiveness Inventory? developed by İpek İlter (Kiper, 1984) and personal information form developed by the researcher are used. In the analysis of the datum, for binary league comparison according to normal test, an independent group t test is used, and for comparison of three or more league a one way variation analysis is used; to determine the source of differences that regarded meaningful by the result of one way variation analysis, because the variations are homogeneous, Tukey HSD multiple comparison test is used. In this research, the level of being meaningful is regarded as 0.05.At the conclusion of the research;Aggressiveness level of footballers is usually at the middle level;The point average belonging to inferior dimension and total of the aggressiveness of footballers doesn?t differ at the meaningful level according to the varieties of their age, their position, their educational level, their parents? job, their parents? income, the number of their siblings, the number of the people they live together and whether there is a person drinking alcohol at home or not;It is determined that boldness and passive aggressiveness inferior dimension point average belonging to the aggressiveness inventory of footballers differs at the meaningful level according to father?s education level; boldness inferior dimension point average differs at the meaningful level according to the period they play and mother?s education level.Key words; football, aggressiveness, amateurism.