Hiperlipidemik ortamda PPAR agonisti rosiglitazonun kavernöz doku üzerindeki etkileri
The impact of rosiglitazone, a PPAR agonist, on the cavernous tissue in a hyperlipidemic environment
  1. Tez No: 224921
  2. Yazar: İSMAİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT KEFİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇKVH'ın ve ED'nin kontrol altına alınabilir risk faktörlerinin başında hiperlipidemi gelmektedir. TKT hiperlipidemik ortamda hücre içi artmış kolesterolün hücre dışına taşınmasında ve endotel fonksiyonunun devamlılığının sağlanmasında önemli bir yoldur. Çalışmamızda hiperlipidemik ortamda oral rosiglitazonun KK dokusunda etkisi araştırılmıştır.YÖNTEMÇalışmada 21 adet Yeni Zeland türü erkek tavşanlar kullanıldı. Her grupta 7 tavşan olmak üzere kontrol, hiperkolesterolemi ve tedavi grupları oluşturuldu. Altı hafta süreyle kontrol grubu normal yem, hiperkolesterolemi ve tedavi grupları %2'lik kolesterol diyeti ile beslendi. Tedavi grubuna ayrıca rosiglitazon 3mg/kg/gün verildi. Bu süre sonunda plazma kolesterol düzeyleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVEHyperlipidemia is one of the leading controllable risk factors of cardiovascular disease and erectile dysfunction. The reverse cholesterol transport (RCT) plays an important role in carrying increased cellular cholesterol out of the cell in hyperlipidemic environment and maintaining the function of the endothelium. In our study, we investigated the impact of oral rosiglitazone on CC tissue in a hyperlipidemic environment.METHOD21 New Zealand male rabbits were divided into control, hypercholesterolemia and treatment groups with 7 rabbits each. For 6 weeks the control group was fed regular feed, while hypercholesterolemia and treatment groups were given a diet of 2% cholesterol. The treatment group was also administered 3mg/kg/day rosiglitazone. At the end of the 6 weeks, plasma cholesterol levels were measured.