Doku sertliği ölçümünde klinik aygıt modellemeleri
Clinical device modelling in the measurement of a tissue hardness
- Tez No: 224941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, doku sertliğini belirlemek için yeni bir sertlik ölçüm cihazının tasarlanması ve üretilmesi amaçlanmıştır.Günümüzde sayısal biyomedikal ve biyomekanik aygıtların yeterince var olmaması nedeni ile sayısal doku sertlik değerlendirmeleri yapılamamaktadır. Serviks, prostat ve benzer yumuşak dokuların sertlik tayini palpasyon metodu ile yapılmaktadır. Palpasyon metodu, uygulayan kişilere göre farklı sonuçlar verdiğinden daha özel ve kolay uygulanabilir klinik cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç göz önünde bulundurularak doku sertliğini objektif ölçebilecek bir cihaz tasarlanmış ve üretilmiştir.Deneyler dokuya benzer Agoroz jel ve Slikon zarlar üzerinde durometre ve üretilen prototip ile yapılmıştır. Bu ölçüm değerleri arasında karşılaştırma yapılarak kuvvet?sertlik grafiği oluşturulmuştur. Ölçüm sonuçlarından elde edilen kuvvet-sertlik grafiği lineer bulunmuştur. Ayrıca bu üretilen prototip ile yapılan ölçümler sonucu standart sapma değeri ile ortalama değeri arasındaki oran %2,66`dır. Bu oran durometre için %2,22'dır. Bu sonuçlar, prototipin durometre kadar hassas ölçüler alabildiğini göstermektedir, ve prototip gerekli modifikasyonlar ile çok daha hassas bir hale getirilebilir.Sonuç olarak; etik kuruldan gerekli izinler alındıktan sonra hayvan ve insan deneyleri planlanıp yapılmalıdır. Elde edilecek olumlu sonuçlar doğrultusunda bu protip, yumuşak doku sertlikleri ve rahatsızlıkları ile ilgili tanılarda ilgili kliniklerde kullanılmaya başlanabilir. Bu sayede subjektif uygulamalar aradan çıkararak yumuşak doku sertlik tanımlamalarında palpasyon yöntemi yerine nesnel değerlendirme yapılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design a new hardness measurement device for soft tissue hardness diagnosing.Presently, quantitative measurement of tissue hardnesses can?t be accomplished, because of the lack of biomedical and biomechanical devices. The hardness diagnosis of the servix, prostate or soft tissues is performed by palpation. This method gives results that differ from operator to operator, so special, easy applicable clincal devices need to be developed. At this study, a design of this necessary device was done.Experiments were done on the Agorose gel and silicon membrane which were taken as soft tissues. The Force ? Hardness relation graph, that was obtained after the results, was found to be lineer. Furthermore, the range between the standart deviation and the avarage value, that were obtained from the results, was %2,66 for the prototype. This range was %2,22 for the durometer. These results show that the prototype is sensitive as the durometer, even the prototype can be more sensitive by modifications.Consequently, after the ethic committee permissions, studies on animals and humans should be done. After the positive results, this prototype can be started to be used at the concerned clinics. By this way, the subjective factors can be removed in the diagnose of soft tissue hardnesses, so a quantitative evaluation can be done instead of the palpation method.