Sıçanlarda n- LDL enjeksiyonu sonrasında oluşan endoteliyal disfonksiyon sonucu korpus cavernosum penis ve torakal aortadaki histopatolojik değişiklikler
Histopathological changes in rat toracal aort and corpus cavernosum in n LDL-induced endothelial dysfunction
  1. Tez No: 224954
  2. Yazar: AYŞE ÖZLEM DURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ALPER BAĞRIYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Patoloji, Üroloji, Histology and Embryology, Pathology, Urology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ Artan kanıtlar endotelyal disfonksiyon aterosklerozun erken dönem bulgusu olduğu yönündedir. LDL endoteliyal disfonksiyona neden olan önemli faktörlerden birisidir. Endotel hücre fonksiyon bozukluğuna bağlı gelişen erektil disfonksiyonun kardiyovasküler hastalıkların erken dönem bulgusu olduğu bilinmektedir. Çalışmada amaçlanan yüksek doz LDL' ye bağlı olarak aort ve korpus kavernozumun endotel ve düz kas hücrelerinde zamana bağlı gelişen değişiklikleri histopatolojik olarak ve organ düzeyinde etkilerini değerlendirerek incelemektir. YÖNTEM Gruplara 4mg/kg iv n LDL ve sham grupları içinde serum fizyolojik uygulandıktan sonra 24.saat, 72.saat ve 2.haftada torakal aorta ve kavernöz dokudaki histopatolojik değişiklikler incelendi. KK dokuları alınarak izole organ banyosunda kümülatif dozlarda asetilkolin (ACh) ile endotel bağımlı yanıtları değerlendirildi. BULGULAR Çeşitli histokimyasal yöntemlerle hazırlanarak değerlendirilen histopatolojik bulgular gerek aort gerekse kavernöz sinüs endotel hücrelerinin ışık mikroskobik olarak herhangibir histopatolojik bulgu sergilemedi. İmmünohistokimyasal olarak ise nLDL uygulamasından sonra 72 saat ve 2 haftalık gruplarda e-nos tutulumu aortta ve vasavasorum endotel hücrelerinde, kavernöz sinüs endotel hücrelerinde ortadan kuvvetliye giderek artan sitoplazmik tutulum gösterdi. Organ banyosu çalışmalarında asetilkoline bağlı gevşeme yanıtları sham gruplarında değişmezken n LDL enjeksiyonu yapılan gruplarda azalma gösterdi. N LDL enjeksiyon yapılan gruplar karşılaştırıldığında 2. hafta grubunda asetilkoline bağlı gevşeme yanıtlarında 24. saate göre anlamlı derecede azalma görüldü. 6 SONUÇ Sonuç olarak, sıçanlarda oluşturduğumuz hiperlipidemi modelinde torakal aort ve kavernöz doku değişiklikleri korelasyon göstermektedir. nLDL zaman bağlı olarak aort elastik membranlarında dejenerasyona, kavernöz sinüs düz kaslarında hipertrofiye ve trabeküler bağ dokusu dejenerasyonlarına neden olmaktadır. Her iki dokuda da eNOS'un inaktivasyonuna neden olmaktadır. Ancak nLDL' nin uzun dönemde oluşturabileceği endoteliyal hasar ve diğer bulgularımız ultrastrüktürel olarak incelenmelidir. ANAHTAR SÖZCÜKLER n LDL, endotelyal disfonksiyon, torakal aorta, korpus kavernozum, sıçan
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Accumulating evidence suggests that endothelial dysfunction is an early marker for atherosclerosis. LDL is one of the important factors that causes endothelial dysfunction. Early clinical symptom of poor maintenance caused by functional endothelial cell dysfunction probably occurs before the development structural, occlusive penile arterial disease and may be one of the earliest signs of systemic cardiovascular disease. In our study; we aimed to study time related histopathological changes in nLDL-induced endothelial dysfunction in rat toracal aort and corpus cavernosum. MATERIAL AND METHODS In our study, we evaluated histopathological changes in native Low Density Lipoprotein (nLDL) cholesterol-induced hypercholesterolemic rats in 24 hours, 72 hours and 2 weeks after LDL injection. Endothelial functions in corpus cavernosum were assessed by isolated tissue bath with cumulative doses of acetylcholine. RESULTS There have been no significant histological changes on torasic aort and corpus cavernosum endothelium in all groups. On the other hand thickness of elastic lamels increased time related in n LDL groups in torasic aort. Also muscular hypertrophy was seen in n LDL injected corpus cavernosum tissues. Increased eNOS was seen in the cytoplasm of endothelium cells in LDL injected groups. Vasorelaxation responses to ACh in LDL injected groups showed significant changes when compared with groups. No statistically significant differences were seen between endothelium dependent vasorelaxation of ACh in all sham groups. CONCLUSION According to our results, there are correlations between the histological changes in torasic aort and corpus cavernosum tissues. In both tissues n LDL caused accumulation of e NOS in cytoplasm that causes inactivation of e NOS. Further studies are needed to show the long term effects of n LDL on endothelial damage with ultrastructural methods. KEY WORDS n LDL, endothelial dysfunction, toracal aort, corpus cavernosum, rat