İleri derece kalp yetersizliğinde tek doz ve aralıklı levosimendan infüzyonu alan hastalarda sol ventrikül performansı, biyolojik markerler ve nörohormonal aktivasyon
Effects of single and intermittent levosimendan infusion on left ventricular performance, biomarkers and neurohormonal activation in patients with acute exacerbation of advanced heart failure
- Tez No: 225001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada ileri derecede kalp yetersizliği nedeniyle tek doz ve aralıklı levosimendan infüzyonu yapılan hastalarda sol ventrikül performansı, biyolojik markerler ve nörohormonal aktivasyon incelendi.Gereç ve Yöntem: Akut dekompanse ileri derece kalp yetersizliği tanısıyla hastaneye yatırılan ve sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu % 35 veya altında olan 29 hasta (20 erkek, 9 kadın, yaş ortalaması: 60,2 ± 7,4 yıl) çalışmaya dahil edildi. Hastalar tek doz ve aralıklı (başlangıç, 1. ay ve 3. ay) olmak üzere iki ayrı grupta incelendi.On dakikada 6 ?g/kg yükleme ve ardından 0,1 ?g/kg/dk dozunda idame 24 saatlik levosimendan infüzyonu alan hastalar, levosimendan almadan önce, aldıktan sonra 3. gün ve 6. ayda klinik, ekokardiyografik ve laboratuar (B tipi natriüretik peptit, interlökin-1 beta, interlökin-2 , interlökin-6, tümör nekroz faktör alfa) olarak değerlendirildi.Bulgular: Aralıklı levosimendan alan hastaların ?New York Heart Association? fonksiyonel kapasitelerinde altıncı ayda tedavi öncesine göre anlamlı derecede düzelme tesbit edildi (p=0,001). Aynı zamanda sol atriyum ve sol ventrikül boyut ve volümlerinde de tedavi öncesine göre 6.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the effects of single and intermittent levosimendan infusion on left ventricular performance, biomarkers and neurohormonal activation in patients with acute exerbation of advanced heart failure.Methods: Twenty nine patients (20 male, 9 female, mean age 60,2 ± 7,4 years) with acute exerbation of advanced heart failure (ejection fraction ? 35 %) were included in this study. Levosimendan was initiated as a bolus of 6 ?g/kg followed by a continuous infusion of 0,1 ?g/kg/min for 24 hours in both groups who were taken intravenous single and intermittent (baseline, 1. and 3. month) treatment. Physical examination, echocardiography and biochemical tests (brain natriuretic peptide interleukin-1ß, interleukin-2, interleukin-6, tumour necrosis factor-?) were performed before treatment and on the 3. day of the treatment. The last evaluation was performed on the 6. month after the baseline treatment.Results: A significant improvement in New York Heart Association (NYHA) functional status was detected only in the intermittent levosimendan treated patients on the 6.