Sıçanlarda Medikal ve Cerrahi Kastrasyon Sonrası Penil Kavernöz Doku ve Tunika Albugineada Gelişen Histopatolojik Değişiklikler ve Erektil Disfonksiyon Mekanizmasındaki Rolü
Histopathological Changes in Penile Cavernousal Tissue and Tunica Albuginea in Rats after Medical and Surgical Castration and Their Role in the Mechanism of Erectile Dysfunction
- Tez No: 225016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM BAYAZIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Androjen eksikligi sonucu penil kavernöz dokudaki histopatolojikdegisikliklerin gösterilmesi erektil disfonksiyon mekanizmasının daha iyi anlasılmasınıve dogru tedavi metodlarının seçilebilmesini saglayacaktır. Çalısmamızda sıçanlardacerrahi ve medikal kastrasyonun korpus kavernozum, tunika albuginea ve subtunikalalanda olusturdugu degisiklikler ve bunların testosteron undekonat replasman tedavisiile geri dönüsümlerinin incelenmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntemler: Sıçanlar medikal kastrasyon (A ve C), cerrahi kastrasyon(B ve D), sham (E), kastre edilmeden testosteron verilen (F) ve kontrol (G) gruplarıolarak yedi gruba ayrıldı. A ve B gruplarına testosteron replasmanı (testosteronundekonat i.m.) yapıldı. A ve C gruplarında medikal kastrasyon için leuprolid asetatkullanıldı. Sakrifiye edilen sıçanların penil doku örnekleri ısık ve elektronmikroskobunda incelendi. Ayrıca tunika albuginea kalınlıkları histomorfometrik olarakkarsılastırıldı.Bulgular: Cerrahi ve medikal kastrasyon uygulananlarda kastre testosterondüzeylerinin testosteron undekonat ile fizyolojik degerlere döndügü saptandı.Histopatolojik incelemelerde kastrasyon uygulanan gruplarda kollajende artıs, düzkasda seyrelme ve yapısında bozulma, venöz sinüslerde daralma, apopitozis, tunikaalbugineada incelme, subtunikal adipozit birikimi görülürken replasman uygulananlardabu bulgular gözlenmedi.Sonuç: Testiküler, hipotalamo-hipofizer, sistemik hastalıklar ve yaslanmanedeniyle olusan testosteron eksikligi sonucunda penil dokuda gelisen yapısalbozukluklar organik erektil disfonksiyonun etiyopatogenezinde temel rol oynar.Testosteron replasman tedavisi ile bu yapısal bozuklukların önlenebildigi ya da geridöndürülülebildiginin bilinmesi, bu tedavinin genis bir hastalık spekturumunda dahabilinçli kullanımını saglayabilir. Ayrıca venooklüziv disfonksiyon ve vasküleryetmezlikte tedavi alternatifi olarak düsünülebilir.Çalısmamızda literatürdeki çalısmalardan farklı olarak medikal kastrasyon,cerrahi kastrasyon ve replasman modelleri bir arada sunulmustur. Leuprolid asetat ilemedikal kastrasyon yapılan sıçanlarda testosteron undekonat replasmanı orijinal birdeneysel modeldir.
Özet (Çeviri)
Objective: Demonstration of histopathological changes in penile tissue due toandrogen deficiency should bring a better comprehension of the mechanisms of erectiledysfunction and provide a possibility for appropriate treatment modalities.The aim of our study was determination of both the histological changes in corpuscavernosum, tunica albuginea and subtunical area, and their reversibility withtestosterone undecanoate replacement after surgical and medical castration in rats.Materials and Methods: Rats were divided into seven groups as medicallycastrated (A and C), surgically castrated (B and C), sham (E), exogenous testosteronewithout castration (F) and controle (G) groups. Groups A and B were given testosteronereplacement (i.m. testosterone undecanoate). Leuprolide acetate was used for medicalcastration of groups A and C. Tissues of sacrified rats were examined by light andelectron microscope. In addition, histomorphometric analysis was used to compare thethicknesses of tunica albugineas of all the groups.Results: Serum testosterone levels of surgically and medically castrated ratsreturned to physiological levels after replacement therapy.Penile tissues from castrated groups histopathologically showed an increase inkollagen, infrequency and damaged smooth muscles, narrowed venous sinuses,apoptosis, thinner tunica albuginea, adipocyte accumulation in subtunical area, but nonof these changes were seen in replacement groups.Conclusion: The histological changes in penile tissues caused by testosteronedeficiency due to testicular, hipothalamo-hypophyseal gonadal system, systemicdiseases and aging, have a basic role in ethiopathogenesis of erectile dysfunction. Ifthese changes are known to be prevented or reversed by testosterone replacement, thistheraphy can be used more consciously for a wider spectrum of diseases. Besides,testosterone replacement may be an alternative theraphy for veno-occlusive disease andvascular insufficiency.This study differs from the others in the literature with having both the medicaland surgical castration groups as well as replacement groups together, and i.m.testosterone undecanoate replacement after madical castration of rats with leuprolideacetate is a novel experimental model.