İmplant bağımlı cerrahi alan enfeksiyonlarının tedavisinde slime faktörün etkisi
Effect of slim factor in the treatment of implant-related surgery site infections
- Tez No: 703296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTSAL DEVRİM SEÇİNTİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: İmplant bağımlı spinal enfeksiyon durumunda genel görüş implantın çıkartılması yönünde olsa da bu görüşün tersini savunanlar da vardır. İmplant yüzeyinde oluşan biyofilm tabakasının tedavideki başarısızlığın temel sebebi olduğunu savunan görüş daha ön plandadır. Ancak her bakterinin biyofilm yapabilen ve yapamayan suşlarının olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada sıçanlarda Staphylococcus aureus'un biyofilm yapabilen ve yapamayan suşları kullanılarak bakterinin biyofilm yapabilme özelliğinin tedaviye etkisi araştırıldı. Gereç-Yöntem: Kırk adet Wistar albino sıçan önce Grup 1 ve Grup 2 olarak iki eşit gruba ayrıldı. Tüm sıçanlara tek mesafe lomber laminektomi yapıldı ve titanium implant yerleştirildi. Grup 1'deki sıçanlara biyofilm yapamayan [Slime faktör (-)] Staphylococus aureus inoküle edilirken Grup 2'deki sıçanlara biyofilm yapabilen [Slime faktör (+)] Staphylococus aureus inoküle edildi. Hiç bir sıçana antibiyotik verilmedi. Bir hafta sonra cerrahi saha tekrar açılarak mikrobyolojik örnek alındı, Grup 1'deki denekler, Grup 1A ve Grup 1B Grup 2'deki denekler ise Grup 2A ve Grup 2B olarak alt gruplara ayrıldı. Grup 1A ve Grup 2A'daki sıçanların implatları yerinde bırakılırken Grup 1B ve Grup 2B'deki sıçanların implantları çıkartıldı. Tüm deneklere 14 gün boyunca 7 mg/kg Vankomisin verildi. Deney sonunda denekler sakrifiye edilerek yara yerleri tekrar açıldı, loja 1 ml steril salin enjekte edilerek tekrar aspire edildi. Bu şekilde elde edilen“yara yeri yıkama sıvısı”ndan bakteri ekimi yapılıp koloni sayılarak bakteri sayısı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Although the general view is to remove the implant in the case of implant-dependent spinal infection, there are also those who argue the opposite of this view. The view that argues that the biofilm layer formed on the implant surface is the main cause of treatment failure is more prominent. However, it is known that there are strains of each bacterium that can and cannot make biofilm. In this study, the effect of biofilm-forming ability of the bacteria on the treatment was investigated by using the biofilm-forming and non-biofilm-forming strains of Staphylococcus aureus in rats. Materials-Methods: Forty Wistar albino rats were first divided into two equal groups as Group 1 and Group 2. All rats underwent a single distance lumbar laminectomy and titanium implant was placed. While non-biofilm-forming [Slime factor (-)] Staphylococus aureus was inoculated to rats in Group 1, [Slime factor (+)] Staphylococus aureus, which could biofilm to rats in Group 2, was inoculated. No rats were given antibiotics. One week later, the surgical site was reopened and a microbiological sample was taken, The subjects in Group 1 were divided into subgroups as Group 1A and Group 1B, and the subjects in Group 2 as Group 2A and Group 2B While the implants of the rats in Group 1A and Group 2A were left in place, the implants of the rats in Group 1B and Group 2B were removed. All subjects received 14 mg/kg of Vancomycin for 14 days. At the end of the experiment, the subjects were sacrificed and the wounds were reopened, 1 ml of sterile saline was injected into the lodge and aspirated again. Bacteria were cultivated from the“wound washing liquid”obtained in this way and the number of bacteria was determined by counting the colonies.