Ventrikülostomi sonrası gelişen enfeksiyon tanısında prokalsitoninin; C-reaktif protein, beyaz küre ve ateşle karşılaştırılması
Comparing procalcitonin to C-reactive protein, white blood cell and fever in diagnosis of ventriculostomy associated infection
- Tez No: 225019
- Danışmanlar: PROF. FARUK İLDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Prokalsitonin 116 aminoasitlik bir glikopeptit olup kalsitonin hormonunun prekürsörüdür. Son yıllarda prokalsitonin bakteriyel enfeksiyonlara spesifik, viral enfeksiyonlar ve SIRS'tan (Systemic Inflamatuar Response Syndrome) etkilenmeyen yeni bir enfeksiyon göstergesi olma özelliği ile daha çok dikkat çekmektedir. Biz bu çalışmamızda beyin cerrahisinin prokalsitonin düzeylerine etkisini ve prokalsitoninin beyin cerrahisinin yaratmış olduğu enflamatuar reaksiyonla, postoperatif gelişen enfeksiyonu ayırt etmesini araştırdık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ocak 2007-Ağustos 2007 tarihleri arasında, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisinde 10'unda ventriküler drenaj, 17'sinde ventriküloperitoneal şant uygulanan 27 Hidrosefalili hastada yapılmıştır. Preoperatif 1 ve postoperatif 7 gün boyunca prokalsitonin, beyaz küre sayısı, C-reaktif protein ve ateş değerlerindeki değişimler incelenmiştir. Veriler SPSS 15.0 programında analiz edilmiştir.Bulgular: Tüm hastalarda postoperatif 1. günde preoperatif değerlere göre ateş değerlerinde anlamlı yükseklik tespit edilmiştir (p=0.001). , C-reaktif proteinin postoperatif 2. günde pik yaptığı ve daha sonra azalma paterni gösteren düzenli bir kinetik izlediği gözlenmiştir. Postoperatif 5. günde, C-reaktif proteinin halen preoperatif değerinin 3 katı kadar yüksek olduğu tespit edilmiştir. Beyazküre değerleri operasyondan sonra C-reaktif protein gibi artış göstermiş, fakat dalgalı bir kinetik oluşturmuştur. Prokalsitoninin enfeksiyon gelişmeyen tüm hastalarda postoperatif normal sınırları aşmadığı, enfeksiyon gelişen hastalarda ise arttığı gözlenmiştir.Sonuç:Prokalsitoninin cerrahinin yaratmış olduğu enflamatuar yanıttan etkilenmemesi, rutinde kullanılan diğer parametrelere göre enfeksiyona çok daha hızlı cevap vermesi ile mevcut enfeksiyon parametrelerinden üstün olduğu söylenebilir. Gelecekte daha fazla hasta sayısı ve farklı operasyon türlerini de içeren gruplarla yapılacak çalışmaların sonuçlarıyla prokalsitoninin beyin cerrahi sonrası sistemik komplikasyonları takipte ciddi ve güvenli bir parametre olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Background: Procalcitonin is a glicopeptide of 116 amino acid and precursor of calcitonin hormone. At the present day procalcitonin take attention because of being specific to bacterial infection and also is a new indicator for infection which do not affected from viral infection and SIRS. The objective of this study was to show the effect of neurosurgical procedures to procalcitonin levels and to distinguish neurosurgical procedure inflammatory reaction from postsurgical associated infection.Materials and methods: We carried out our study in Çukurova University Neurosurgery department between January 2007- August 2007. 10 ventricular drainage and 17 ventriculoperitoneal shunt applied patients, total number of 27 patients was carried out in the study. One day preoperative and seven days postoperative values of procalcitonin, white blood cell, C-reactive protein and fever were investigated. Results were analyzed in SPSS 15.0 program.Results: In all patients according to preoperative values in postoperative first day fever was significantly higher.(p. 0:001) C-reactive protein exposed a peak level in the second day and a negative acceleration following the second day. We exposed as much as 3 times higher levels of c-reactive protein at the fifth day of postoperative surgery according to preoperative day. White blood cell levels exposed a increasing in the postoperative days like c-reactive protein but predicated a wavy kinetic. Procalcitonin exposed normal levels in infection free patients however in infection associated patients the levels were high.Conclusions: We may suggest procalcitonin is superior to other existing infection parameters because of not effecting from surgical associated inflamatuar response and a quicker response to routine used other parameters. We suggest that procalcitonin will be a safe and serious parameter in following neurosurgical associated systemic complications by results of new studies which includes more patients and different surgical procedures.