Psödoeksfoliyasyonda oküler kan akımı ve matriks metalloproteinazların rolü
Ocular blood flow and the role of matrix metalloproteinases in pseudoexfoliation
  1. Tez No: 225020
  2. Yazar: NEŞE ÇETİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ NUSRET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Psödoeksfoliyasyon varlığında santral kornea kalınlığı, retrobulber kan akım parametreleri, biyometrik ölçümler ve aköz hümörde matriks metalloproteinaz 2 konsantrasyon değişikliklerini araştırmak.Gereç ve Yöntem: Kasım 2007- Mayıs 2008 tarihleri arasında, Çukurova Üniversitesi Tıp fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğine başvuran, katarakt veya katarakt ve glokom tanısı ile operasyon planlanan hastalar prospektif olarak incelendi. Çalışmaya ardışık 96 hastanın hiç operasyon geçirmemiş 117 gözü dahil edildi. Tüm hastaların demografik özellikleri kaydedildi. Tüm hastalara görme keskinliğinin belirlenmesi, Goldman applanasyon tonometri, gonyoskopi, biyomikroskobik muayene ve fundus muayenesini içeren tam oftalmolojik muayene yapıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm gözlere santral kornea kalınlığı ölçümü, renkli doppler ultrasonografi ile temporal ve nazal kısa posterior siliyer arter kan akım hızı ölçümleri yapıldı. Operasyona alınan gözlerden aköz hümör örnekleri toplandı ve ? 70 derecede dondurulup analiz edilinceye kadar aynı derecede muhafaza edildi. Matriks metalloproteinaz 2'nin aköz hümördeki konsantrasyonları ELİSA kitleri kullanılarak ölçüldü.Bulgular: Temporal kısa posterior siliyer arterde tüm akım hızı parametreleri psödoeksfoliyasyonlu hastalarda düşük bulunurken, nazal kısa posterior siliyer arterde anlamlı fark saptanmadı. Resistive index değerleri sadece psödoeksfoliyatif glokom'lu hastalarda anlamlı seviyelerde yüksek bulundu. Psödoeksfoliyasyon varlığında yüksek matriks metalloproteinaz 2 seviyeleri tesbit edildi.Sonuç: Çalışmamızda psödoeksfoliyasyon birçok yönden değerlendirildi. Psödoeksfoliyasyonda temporal kısa posterior siliyer arter resistive index değerlerinin, glokom takibinde önemli parametre olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the central corneal thickness, retrobulber blood flow parameters, biometric parameters and variations of matrix metalloproteinase 2 and the tissue inhibitor of matrix metalloproteinase 2 concentration of aquous humor in pseudoexfoliation.Material and Methods: The patients, who were planned to be operated, with the diagnosis of cataract or cataract and glaucoma at the Department of Ophthalmology in Çukurova University in Nov 2007-May2008, were examined prospectively. 117 eyes of 96 consecutive patients were included the study. None of the eyes have had any operations before. Demographic properties of all patients were enrolled. A complete ophthalmic evaluation was done in all participants, including visual acuity assessment, Goldmann applanation tonometry, gonioscopy, slit-lamp examination and fundus examination. All eyes, included the study, were underwent the further evaluation including, central corneal thickness measurement and color doppler imaging of short posterior ciliary arteries? blood velocities. Aqueous humour samples were collected during cataract surgery from the patients and samples were stored at -70 0C until analysed. Matrix metalloproteinases 2 concentrations were measured by ELİSA assays.Results: All blood velocity parameters of temporal short posterior ciliary arter were significantly decreased in pseudoexfoliation. There were no significant difference in nasal short posterior ciliary arter. Only in pseudoexfoliative glaucoma, resisitivity index were found to be significantly increased. Matrix metalloproteinases 2 concentrations were increased in pseudoexfoliation especially in pseudoexfoliative glaucoma.Conclusion: In our study pseudoexfoliation is investigated in many aspects. We determined that resistivity index of temporal short posterior ciliary arter, can be used as a sufficent parameter in glaucoma progress follow-up.