Deneysel karaciğer iskemi/reperfüzyon modelinde tiyoredoksin ve l-name'in karaciğer hasarı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
An examination of the effects of thioredoksin and l-name on liver injury in the experimental liver ischemia/reperfusion model
  1. Tez No: 225028
  2. Yazar: KADİR OKHAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
I/R zedelenmesinin fizyopatolojisi tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Her geçen gün yeni moleküllerin, yeni genlerin ve çeşitli faktörlerin keşfiyle daha da karmaşık hale gelmektedir. Bu çok basamaklı hasarın mekanizması tam olarak açıklanamamıştır ancak kanıtlar hasarda anahtar rolün reaktif oksijen ürünleri tarafından oynandığına işaret etmektedirBu çalışmada kısmi karaciğer I/R oluşturulan ratlara Trx ve L-name vererek, bu maddelerin karaciğer hasarı üzerine olan etkileri incelendiTrx'in reperfüzyonda hepatik kan akımını artırdığı, L-name'in ise azalttığı görüldü. Karaciğer enzim değerleri çalışma gruplarında incelendiğinde ALT, AST, LDH, GGT, NO, MDA, HAE, P-selektin ve Endotelin-1 değerlerinin iskemi grubunda arttığı ve TRX, L-name ve TRX-L-name'in beraber verildiği gruplarda azaldığı görüldü. GPx ve SOD enzimleri ve total glutatyon (tGSH) iskemi grubunda sham grubuna göre belirgin azaldığı, Trx, L-name ve Trx-L-name verilen gruplarda arttığı izlendi. Ayrıca bu maddelerin apopitozis oranlarını da azalttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The phisio-phatalogy of I/R injury has not been fully understood. Moreover, it becomes more complex by the discovery of new molecules, genes, and various factors everyday. Altough the mechanism of this multi-step injury has been explained completely, the obtained evidences point out that reactive oxygen products play a key role in the injury.In this study the affects of Trx and L-name on liver injury have been investigated by giving them to rats in which partial liver I/R was generated. It was observed that in reperfusion while Trx increases the hepatic blood flow, L-name causes a decrease. When liver enzyme values were examined in the study groups the ALT, AST, LDH, GGT, NO, MDA, HAE, P-selektin and Endotelin-1 values increased in the ischemia group while on the other hand there were decreases in these values in groups which were given Trx, L-name, and Trx-L-name together. It was observed that GPx and SOD enzymes, and total glutation (tGSH) significantly decreased in ischemia group as compared to the sham group. On the contrary there was an increase in groups which were given Trx, L-name, and Trx-L-name. Furthermore, these substances also decreases the ratios of apopitosis.